Štvrtok, 20. jún 2024
Slabý dážď  17,9 °C
Mimoriadne správy

Prečo chodiť na túry? Má to viacero výhod pre váš organizmus

 Seocentrum  26. august 2023  1200  
Prečo chodiť na túry? Má to viacero výhod pre váš organizmus

Fyzická aktivita je vo všeobecnosti pre človeka prospešná. S množstvom zdravotných problémov vám dokáže (okrem iného) pomôcť práve viac pohybu. Otázkou tak často ostáva, akému športu, či fyzickej aktivite sa venovať? Možností je veľa a jednou z najlepších je turistika.


Turistikou si zlepšíte svoju fyzickú kondíciu a povedie aj k lepšiemu spánku


Výhodou turistiky je najmä to, že je prístupná všetkým vekovým kategóriám a taktiež ľuďom s rôznou úrovňou fyzickej kondície. Stačí si vybrať trasu adekvátnu vašim schopnostiam. A to rozhodne problém nie je, obzvlášť ak si nájdete komfortné ubytovanie v Tatrách. K tomu sa viaže aj prvý z benefitov turistiky: postupne zlepšuje aeróbnu kondíciu a vytrvalosť. A taktiež je dobrá pre vaše srdce.


Turistika je dobrá aj pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom. A to vďaka viacerým faktorom: vitamín D zo slnečných lúčov pomáha kontrolovať cyklus bdenia a spánku, zvýšenie telesnej teploty pri turistike a jej následný pokles prispieva k lepšiemu zaspávaniu a samozrejme, po túre je človek viac unavený a pochopiteľne tak rýchlejšie zaspí.


Turistika vám pomôže pri problémoch s dýchaním a prospeje aj vášmu psychickému zdraviu


K turistike a celkovo času strávenom v horskom prostredí patrí aj čistý horský vzduch. Ten je násobne čistejší ako vzduch v mestách, či dokonca interiéroch. Či už ste alergik, alebo musíte pravidelne navštevovať ORL Nitra kvôli problémom, akými sú napríklad alergické nádchy, zápal priedušiek a podobne, turistika môže byť skvelým „doplnkom liečby“.


Trávenie času v prírode v neposlednom rade prospieva aj psychickému zdraviu. Pôsobí totiž upokojujúco a znižuje stres. Ak sú vaše všedné dni hektické a uponáhľané, zaručene tento benefit turistiky oceníte. A turistika prospeje aj vášmu zmyslovému vnímaniu.


Zdroj obrázka: Stock.adobe.com
Autor: BGStock72