Piatok, 21. jún 2024
Oblačno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Ako znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení?

 Seocentrum  26. august 2023  1186  
Ako znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení?

Viete, čo je najčastejšou príčinou úmrtia u nás, aj v celej EÚ? Sú to kardiovaskulárne ochorenia. A dokonca patríme v rámci Európy ku krajinám, ktoré sú na tom s týmito ochoreniami najhoršie. Na prevenciu by tak nemal zabúdať každý z nás. Čo teda robiť, ak chcete znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení?


Preventívne prehliadky a zdravá strava


Ako prvé vám zrejme napadli preventívne prehliadky u svojho lekára. Áno, určite by ste ho mali raz ročne navštíviť. Precíznou diagnostikou dokáže odhaliť potenciálny problém už v zárodku a pri podobných ochoreniach je lepšie sa o nich dozvedieť skôr, ako bude neskoro.


Pre svoje srdce a cievy však môžete niečo robiť aj na dennej báze. Napríklad tak, že sa pozriete na svoj jedálniček. Mali by ste doň zaradiť čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny, semienok, či mliečnych výrobkov. Dôležitá je vláknina aj nenasýtené mastné kyseliny.


Pridať môžete aj doplnky stravy s obsahom kyseliny listovej, vitamínov B6 a B12, horčíka, spomínaných nenasýtených mastných kyselín, či koenzýmu Q10. Pomôcť v prevencii vám môže aj čaj na čistenie ciev.


Dostatok pohybu aj spánku


Okrem zdravej stravy je však dôležitý aj dostatok pohybu. Aktívny pohyb a cvičenie totižto (okrem iného) pozitívne vplýva aj na správne fungovanie srdca. Je pritom na vás akú formu fyzickej aktivity si zvolíte: môžete pravidelne behávať, chodiť do fitka, či si napríklad v dobrom poľovníctve nakúpiť kvalitnú outdoorovú výbavu a voľný čas tráviť v prírode. Samozrejme, možností je oveľa viac, je to len na vás.


K pohybu však zákonite patrí aj oddych a regenerácia. Je tak potrebné si dopriať dostatok spánku každú noc. O to viac, že dlhodobý deficit spánku môže viesť k väčšiemu riziku infarktu. Čo sa týka ideálnej dĺžky spánku, tá je do určitej miery individuálna, ale zvyčajne sa uvádza rozpätie 7 – 9 hodín.


Zdroj obrázka: Stock.adobe.com
Autor: New Africa