- Top foto dňa (17. január 2025): Výjazd vlády v Prešove, klimatologické zhodnotenie roku 2024 aj zápas medzi HK Dukla Trenčín a HC Nové Zámky
- Český miliardár Leon Tsoukernik, ktorý skolaboval po použití lieku, sa prebudil z kómy
- Rusi na Ukrajine podľa estónskej rozviedky začali mať problémy s delostrelectvom
- Zelenskyj povedal, že čakal jedného slovenského lídra, ale stretol sa s iným
- Globálna ekonomika sa v tomto roku podľa MMF zväčší 3,3 percenta
Viete, čo je najčastejšou príčinou úmrtia u nás, aj v celej EÚ? Sú to kardiovaskulárne ochorenia. A dokonca patríme v rámci Európy ku krajinám, ktoré sú na tom s týmito ochoreniami najhoršie. Na prevenciu by tak nemal zabúdať každý z nás. Čo teda robiť, ak chcete znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení?
Preventívne prehliadky a zdravá strava
Ako prvé vám zrejme napadli preventívne prehliadky u svojho lekára. Áno, určite by ste ho mali raz ročne navštíviť. Precíznou diagnostikou dokáže odhaliť potenciálny problém už v zárodku a pri podobných ochoreniach je lepšie sa o nich dozvedieť skôr, ako bude neskoro.
Pre svoje srdce a cievy však môžete niečo robiť aj na dennej báze. Napríklad tak, že sa pozriete na svoj jedálniček. Mali by ste doň zaradiť čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny, semienok, či mliečnych výrobkov. Dôležitá je vláknina aj nenasýtené mastné kyseliny.
Pridať môžete aj doplnky stravy s obsahom kyseliny listovej, vitamínov B6 a B12, horčíka, spomínaných nenasýtených mastných kyselín, či koenzýmu Q10. Pomôcť v prevencii vám môže aj čaj na čistenie ciev.
Dostatok pohybu aj spánku
Okrem zdravej stravy je však dôležitý aj dostatok pohybu. Aktívny pohyb a cvičenie totižto (okrem iného) pozitívne vplýva aj na správne fungovanie srdca. Je pritom na vás akú formu fyzickej aktivity si zvolíte: môžete pravidelne behávať, chodiť do fitka, či si napríklad v dobrom poľovníctve nakúpiť kvalitnú outdoorovú výbavu a voľný čas tráviť v prírode. Samozrejme, možností je oveľa viac, je to len na vás.
K pohybu však zákonite patrí aj oddych a regenerácia. Je tak potrebné si dopriať dostatok spánku každú noc. O to viac, že dlhodobý deficit spánku môže viesť k väčšiemu riziku infarktu. Čo sa týka ideálnej dĺžky spánku, tá je do určitej miery individuálna, ale zvyčajne sa uvádza rozpätie 7 – 9 hodín.
Zdroj obrázka: Stock.adobe.com
Autor: New Africa
Populárne články
Predchádzajúci článok
Extrémne počasie si za pol storočia vyžiadalo vo svete viac ako dva milióny mŕtvych, upozorňuje WMONasledujúci článok
Prečo chodiť na túry? Má to viacero výhod pre váš organizmus