Štvrtok, 20. jún 2024
Slabý dážď  17,9 °C
Mimoriadne správy

Praktické rady pre ľudí, ktorí chcú skúsiť esenciálne oleje do kúpeľa

 Seocentrum  28. august 2023  1460  
Praktické rady pre ľudí, ktorí chcú skúsiť esenciálne oleje do kúpeľa

Aj napriek tomu, že sprchovanie má výhody, čo sa rýchlosti alebo spotreby vody týka, nájde sa veľa ľudí, ktorí uprednostňujú kúpeľ. Veď to uvoľnenie a pohodu pri relaxe v horúcej vani vám sprchovanie skrátka nenahradí.


Nepoužívať priamo do vody


A čo takto si takýto kúpeľ ešte vylepšiť? Ako? No predsa s použitím voňavých esenciálnych olejov. Ak ste esenciálne oleje do kúpeľa ešte nikdy neskúšali, prinášame vám stručný návod, ako na to.


Ak si chcete esenciálnymi olejmi vylepšiť kúpeľ, v prvom rade je potrebné myslieť na to, že sa nekvapkajú priamo do vody. Nerozpustia sa vám a vaša pokožka, či sliznice môžu „schytať“ plnú dávku, ktorá môže vyvolať nepríjemné podráždenie, či pálenie.


Esenciálny olej je preto potrebné pred pridaním do vody zmiešať s takzvaným nosným olejom. Tým môžu byť rôzne za studena lisované rastlinné oleje, prípadne kombinácia takéhoto oleja a soli. Zväčša sa udáva miešanie v pomere 2 polievkových lyžíc nosného oleja (prípadne 1 polievkovej lyžice a pol šálky soli) a 3 – 12 kvapiek esenciálneho oleja.


Ako pridať zmes do kúpeľa a na čo si ešte dávať pozor?


Ako ďalej postupovať, keď už máte takúto zmes pripravenú vo vašej peknej kúpeľni? Zmes môžete pridávať do tečúcej vody, obzvlášť ak chcete viac prevoňať kúpeľňu, keďže takýmto spôsobom sa zmes s esenciálnym olejom viac rozptýli do vzduchu. Pridať ju však môžete aj do napustenej vane, stačí potom vodu ešte dôkladne premiešať. Treťou variantou je natrieť si túto zmes na telo a ponoriť sa do teplej vody vo vani.


Na čo si ešte dať pozor pri používaní esenciálnych olejov do kúpeľa? Vyhnite sa ostrým, štipľavým, či korenistým vôňam, ktoré by mohli podráždiť vašu pokožku a sliznice. Po kúpeli s citrusovým esenciálnym olejom sa 24 – 72 hodín vyhýbajte priamemu slneniu, keďže táto skupina olejov môže spôsobiť fotosenzitivitu pokožky.


Esenciálne oleje do kúpeľa zároveň nepoužívajte ak máte poškodenú pokožku. Aromaterapii by sa mali vyhýbať aj tehotné a dojčiace ženy, epileptici, ľudia s ochorením pečene, onkologický pacienti a ľudia s inými výraznejšími zdravotnými ťažkosťami. Nie je vhodná ani pre deti mladšie ako 1 rok a v prípade detí do 12 rokov sa znižuje dávka esenciálnych olejov.


Zdroj obrázka: Stock.adobe.com
Autor: brizmaker