Piatok, 19. apríl 2024
Zamračené  7,5 °C
Mimoriadne správy

Alergici - ako efektívne vyčistiť matrac a zbaviť ho nielen roztočov?

 Seocentrum  18. december 2020  886  
Alergici - ako efektívne vyčistiť matrac a zbaviť ho nielen roztočov?

Každý, kto sa pokúšal spať, keď trpel alergickým záchvatom, vie, aké ťažké môže byť dobre si oddýchnuť. Alergici pociťujú nespočetné množstvo príznakov, od svrbiacich, vodnatých očí až po nádchu a upchatý nos.


Ťažkosti s dýchaním prispievajú k zlej kvalite spánku. Okrem citlivosti na alergény, ako sú roztoče, plesne a huby, môžu ľudia s alergiami tiež prísť na to, že sú citliví na určité chemikálie a ich pachy. Žiaľ, matrace sú často ohniskom aktivity alergénov.


Ako predísť alergickým príznakom spôsobených matracom?


Úplne najlepší spôsob je dôrazne zvážiť kúpu hypoalergénneho, alebo alergénom odolného matraca, ktorý ponúka zdravý spánok bez toho, aby spôsobil nepríjemné príznaky. Ak trpíte alergiou, je naozaj dôležité kúpiť správny matrac. Pomôže znížiť intenzitu príznakov. Váš nový matrac by mal byť označený ako hypoalergénny, antialergický alebo nealergénny. Môže tiež obsahovať antialergické krycie ošetrenie.


Na výber je už aj online množstvo rôznych hypoalergénnych modelov. Obzvlášť účinné pri znižovaní rizika roztočov a alergénov vo vašej spálni sú penové matrace. Vďaka svojej pevnej štruktúre sú  pre roztoče nepriechodné. Internet navyše  ponúka nielen nepreberné množstvo modelov, ale aj podrobné návody, ako pri výbere správneho matraca postupovať. Pomoc pri výbere matracov pre seniorov, ktorých  možno svet internetu až tak neoslovil, poskytnú naopak kamenné obchody a ich profesionálni predajcovia.


Matrac je však seriózna investícia a keď ste už raz investovali, pravdepodobne nepobežíte okamžite kúpiť nový hypoalergénny kúsok. Ako teda zbaviť roztočov a iných nečistôt ten čo máte? 


Ako efektívne vyčistiť matrac v niekoľkých jednoduchých krokoch


Dobrou správou je, že čistenie matraca je oveľa jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Najskôr je potrebné odstrániť vankúše a posteľnú bielizeň, kým nebude matrac „holý“. Nezáleží na tom, či máte matrac z pamäťovej peny, latexový alebo iný typ, pokiaľ ide o jeho čistenie, budete musieť z postele odstrániť všetko.


Na dôkladné vyčistenie matraca budete potrebovať:



  • vysávač s nadstavcom na čalúnenie

  • enzýmový čistič alebo saponát na riad, aby ste sa zbavili škvŕn

  • prací prášok

  • soda bikarbonu

  • handry

  • studenú vodu


vysávanie matracazdroj: Ratchat/shutterstock.com

 


1. Matrac povysávajte


Chyťte nástavec na čalúnenie, nasaďte ho a prejdite po celej ploche matraca vrátane bočných strán. Venujte zvláštnu pozornosť švom a použite aj štrbinový nástavec, aby ste dostali aj skryté nečistoty alebo prach.


2. Bodovo vyčistite matrac odstraňovačom škvŕn


Teraz je čas zamerať sa na odstraňovanie škvŕn z matraca, čo znamená bodové čistenie. Matrac nikdy nenamáčajte a neaplikujte naň priamo vodu alebo čistiaci roztok. Napríklad pamäťová pena nemá vôbec zvlhnúť. Z tohto dôvodu je dôležité postupovať opatrne a postupovať podľa zásady, že menej je viac. Odstraňovač škvŕn, ktorý si vyberiete, bude závisieť od typu škvŕn a typu matraca. Pri biologických škvrnách siahnite po enzýmovom  čističi. Nastriekajte čistiaci prostriedok na čistú bielu handričku a potom škvrnu vydrhnite. Potom môžete naniesť studenú vodu na inú čistú handričku a pokračovať v drhnutí, kým škvrna nezmizne. Cieľom je použiť čo najmenšie množstvo čistiaceho prostriedku a vlhkosti. Táto metóda je ideálna pre krv, pot, zvratky, moč a ďalšie súvisiace škvrny.


Ako alternatívu k čistiacemu prostriedku na báze enzýmov môžete pripraviť svoje vlastné DIY riešenie zmiešaním saponátu s vodou a nanesením iba vzniknutej peny na škvrnu. Môžete tiež vyrobiť DIY roztok rovnakých častí studenej vody a peroxidu vodíka.


3. Na celý matrac rozsypte sódu bikarbónu


Ak nemôžete matrac vyložiť na slnko a čerstvý vzduch, sóda bikarbóna je nasledujúca najlepšia vec. Nasypte vrstvu na celú vrchnú časť matraca a nechajte pôsobiť niekoľko hodín (alebo ešte lepšie, aplikujte na noc, napríklad keď sa chystáte na víkendový výlet s prespaním). Sóda bikarbóna rozloží kyselinu a absorbuje všetku zvyšnú vlhkosť alebo zápach. Čím dlhšie necháte sódu bikarbónu na matraci, tým lepšie to bude fungovať! Ak máte možnosť, na matrac s jedlou sódou, otvorte všetky okná, aby dovnútra prenikalo svetlo a slnečné svetlo. UV lúče slnka pomôžu zničiť plesne alebo baktérie na matraci.


4. Matrac znova povysávajte


Keď sóda bikarbóna vykoná svoje kúzlo, dôkladne ju vysajte. (Ak máte látkové čelo, teraz je vhodný čas aj na to, aby ste ho povysávali! )


5. Matrac preklopte


Teraz, keď je prvá strana dokonale čistá, otočte matrac a opakujte kroky 1 až 4, aby boli obe strany rovnako svieže a čisté. Preklopenie by sa samozrejme malo robiť v pravidelných intervaloch, či už matrac  čistíte alebo nie. Tradične platilo, že by si mali matrace preklápať každé tri mesiace, ale toto pravidlo platí iba pre pružinové matrace, pretože sa časom stlačia. Keďže matrace sa stávajú čoraz špecializovanejšími, najlepšie je obrátiť sa na výrobcu modelu. Nič však nepokazíte, ak matrac preklopíte každé tri mesiace - alebo častejšie, ak začnete pozorovať akékoľvek ochabnutie. Dôsledné preklápanie matraca napomôže rovnomernejšiemu opotrebeniu a dlhšej životnosti.


6. Chráňte svoj matrac


Keď je matrac úplne suchý, zakryte ho chráničom matraca, ktorý v budúcnosti zjednoduší čistenie a ochráni pred rozliatými nápojmi, nečistotami a inými nepríjemnosťami (napr. plošticami).


Luxusný matrac


zdroj: Natalya Erofeeva/shutterstock.com

Ako odstrániť roztoče z matraca ?


Trpíte alergiou? Zdá sa vám, že je vaša pokožka v noci podráždená? Je pravdepodobné, že poznáme príčinu problému … Ak totiž večer padnete do postele, unavení po dlhom dni, vedzte že v nej  nie ste sami. Zdieľate ju totiž  s malými, nechcenými návštevníkmi…


Čo sú roztoče a prečo znamenajú problém?


Roztoče sú mikroskopicky malí príbuzní pavúkov a kliešťov. Na rozdiel od pavúkov sú však voľným okom neviditeľné! Pri miniatúrnej veľkosti iba 0,2 milimetra je ťažké si predstaviť, že by tieto stvorenia spôsobili nejaké problémy. Živia sa vločkami ľudskej kože a sú preto rozšírené všade tam, kde  žijú ľudia. Nájdete ich aj v tých najčistejších domácnostiach a je ťažké sa ich zbaviť. Najmä prachové roztoče sa bežne vyskytujú v posteliach, pretože sa tam zvyčajne nachádza veľa mŕtvych šupiniek ľudskej kože. Roztočom sa darí aj na miestach s vysokou vlhkosťou. Matrace a posteľná bielizeň tieto požiadavky spĺňajú, pretože pokožka a pot sú nielen ideálnym zdrojom potravy ale aj vlhkosti. Väčšina roztočov má krátku životnosť 10 - 30 dní. Ale v závislosti na prostredí a vlhkostných podmienkach môžu samičky žiť až 70 dní - a zniesť stovky vajíčok. Predstavujú problém, pretože vylučujú enzýmy v stolici a ľudia môžu na tieto enzýmy reagovať alergicky. Môžu sa prejaviť príznaky ako kýchanie, sipot, kašeľ alebo slzenie očí.Roztoče nerobia problémy tým, ktorí na ne nie sú alergickí, pretože roztoče nehryzú, ani sa „nezahrabávajú“ do pokožky. Napriek tomu je rozumné podniknúť kroky na ich odstránenie.


Ako sa ich zbaviť? 



  • stiahnite kúrenie - roztočom sa darí vo vlhku, najmä pri teplotách medzi 24 ° C a 27 ° C. Čokoľvek mimo tohto rozsahu ich nemusí nevyhnutne zabiť a eliminovať, ale spomalí ich rozmnožovanie. Preto, ak môžete, nastavte teplotu vo svojej spálni najviac na 21 ° C. Nielen spomalí rast akýchkoľvek roztočov, ale tiež sa to považuje za normálnu a zdravú teplotu pre spánok.

  • znížte úroveň vlhkosti - níženie hladiny vlhkosti tiež znižuje množenie roztočov. Ideálna úroveň vlhkosti pre roztoče je 70%. Čokoľvek nižšie spôsobí spomalenie reprodukcie, pretože je mimo ich komfortnej zóny. Preto zabezpečte, aby vaša spálňa mala vlhkosť okolo 50%. Hladinu vlhkosti môžete merať pomocou elektronického monitora vlhkosti. Ak má vaša spálňa úroveň 70% alebo viac, skúste spálňu a dom často vetrať.

  • perte posteľnú bielizeň každý týždeň aspoň na 40 ° C -  posteľné obliečky sú dokonalým prostredím, v ktorom môžu roztoče prosperovať! Pret perte posteľnú bielizeň každý týždeň. Vysoké teploty roztoče zabijú. Využite to teda vo svoj prospech. Povlečenie na vankúše, prestieradlá, posteľnú bielizeň, pyžamá a iné prateľné textílie perte pri teplote 40 ° C alebo vyššej. Podobnú teplotu používajte aj v sušičke, aby ste usmrtili zvyšné roztoče, ktoré by mohli prežiť práčku! Ak nemáte sušičku, vynikajúcim spôsobom ako zabiť otravné roztoče je aj priame slnečné svetlo!

  • rozprášte čajovníkový a eukalyptový olej - Čajovník je antibakteriálny, antivírusový a protiplesňový. Je známy tým, že zabíja a dezinfikuje takmer všetko. Akonáhle ste vyčistili matrac, pridajte do 2 šálok destilovanej vody 2 lyžice organického čajovníkového oleja a 2 lyžice organického eukalyptového oleja. Nalejte do fľaše a nastriekajte doslova všade vo svojej posteli a spálni. Takto zabijete a odpudíte všetky roztoče. Robte to takmer denne!

  • držte domáce zvieratá mimo spálne - mačky a psy produkujú ešte viac odumretých buniek pre roztoče. Aj keď to nie je vždy možné, skúste zabrániť vstupu domácich miláčikov do spálne alebo spaniu na posteli.


Bez ohľadu na to, ktorú z vyššie uvedených metód použijete, je dôležité mať na pamäti, že roztoče sa dajú zachytiť kdekoľvek inde v domácnosti a namotať na inak čistý matrac. Takže aj keď pravidelne čistíte matrac a plachty, musíte byť ostražití a rovnako často vysávať aj koberce. Podlahy z dreva, dlaždíc alebo linolea sú voči roztočom menej šetrné ako koberec, najmä preto, že sa dajú pravidelne vytierať.


Zdroj informácií:


Zdroj hlavného obrázka: REDPIXEL.PL/shutterstock.com