Štvrtok, 23. marec 2023
Väčšinou jasno  7,7 °C
Mimoriadne správy

Ručičky známych hodín posledného súdu sú už len 90 sekúnd od polnoci

 Webnoviny  25. január 2023  78
Ručičky známych hodín posledného súdu sú už len 90 sekúnd od polnoci

25.1.2023 (Webnoviny.sk) - Ručičky známych hodín posledného súdu (Doomsday Clock) sa posunuli bližšie k polnoci a zostáva im už len 90 sekúnd. Podľa vedcov z Bulletin of Atomic Scientists, ktorí posun oznámili, je dôvodom kombinácia viacerých existenčných hrozieb, vrátane ruskej vojny na Ukrajine.

Skupina začala hodiny naznačujúce pravdepodobnosť, že ľudstvo spraví niečo, čím ukončí svoju existenciu, používať v roku 1947. Tento rok ich posunula o 10 sekúnd bližšie k polnoci, čím sa k nej dostali vôbec najbližšie. Po konci studenej vojny boli hodiny až 17 minút od polnoci, no v posledných niekoľkých rokoch sa vedci presunuli od odpočítavania minút až k sekundám.

Okrem opakovaných hrozieb použitím jadrových zbraní zo strany ruského vodcu Vladimira Putina, vedci a aktivisti spomenuli aj rozširovanie jadrových zbraní v Číne, zvyšovanie obohacovania uránu v Iráne, raketové testy v Severnej Kórei, budúce pandémie spôsobené zvieracími ochoreniami, patogény z chýb v laboratóriách, „deštruktívne technológie" a tiež zhoršovanie klimatickej zmeny.

Viac k témam: Doomsday Clock, Hodiny posledného súdu, Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Ručičky známych hodín posledného súdu sú už len 90 sekúnd od polnoci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.