Utorok, 16. júl 2024
Mimoriadne správy

Štyri tipy pre dokonalú terasu

 Seocentrum  28. jún 2024  238  
Štyri tipy pre dokonalú terasu

Letné teploty, ktoré si v poslednej dobe užívame, sú (okrem iného) stvorené na chvíle relaxu na vlastnej terase. Preto ak začínate realizovať svoj sen o stavbe domu, venovať náležitú pozornosť treba aj terase.


Vhodná orientácia


Ak bude terasa spojená s domom, myslieť na ňu treba už pri plánovaní domu samotného. Je potrebné ju orientovať tak, aby na ňu „nepražilo“ slnko celý deň, ale zároveň tiež tak, aby sa z nej nestal chladný a tmavý kút vášho pozemku.


Ideálom je tak hľadanie kompromisu medzi týmito dvoma extrémami. Slnko na terase rozhodne chcete, ale nesmie ho byť skrátka priveľa, aby sa na terase dalo počas letných horúčav „existovať“.


Ideálne materiály


Nemenej dôležitý je výber materiálov, čo sa dlažby terasy týka. Výber je široký, od betónu cez drevo až po odolné kompozitné terasy (a samozrejme aj ďalšie materiály). Každý z ponúkaných materiálov má svoje výhody aj nevýhody, preto je potrebné výber dobre zvážiť a vybrať si pre svoju terasu taký materiál, ktorý bude najviac spĺňať vaše požiadavky.


Účinné tienenie


Vrátime sa ešte k „problematike“ množstva horúcich slnečných lúčov na terase. Žiadnej terase by preto nemalo chýbať nejaké tienenie. Najčastejšie využívanými riešeniami sú markízy a pergoly.


Prvé menované sú dostupnejším (ale stále dobrým) riešením a čo sa pergol týka, tak dobrá pergola dokáže terasu posunúť na úplne novú úroveň. Len musí byť kvalitná a kvalitne zmontovaná vrátane spoľahlivého spojovacieho materiálu, napríklad tesárskych skrutiek do dreva (ak pôjde o drevenú pergolu).


Praktické detaily


V neposlednom rade treba venovať pozornosť aj detailom. Či už pôjde o osvetlenie terasy, ktoré zaručene nájde využitie počas dlhých letných večerov, elektrickú zásuvku, aby ste mohli na terase pohodlne „spojazdniť“ elektrický gril, alebo ďalšie veci, treba myslieť na to, čo všetko na terase plánujete robiť a zariadiť si ju tak, aby vám na nej nič nechýbalo.


Zdroj obrázka: Autor:
Photographee.eu / Stock.adobe.com