Utorok, 16. júl 2024
Mimoriadne správy

Lineárne vs. rohové kuchyne. Ktoré usporiadanie zvoliť?

 Futurino  13. jún 2024  256  
Lineárne vs. rohové kuchyne. Ktoré usporiadanie zvoliť?

Správne rozloženie kuchyne je dôležité nielen z pohľadu estetiky a vizuálnej harmónie, ale hlavne funkčnosti. Mal by byť zabezpečený efektívny pracovný tok, dostatok úložného priestoru, ale aj priestoru na pohyb, jednoduchý prístup do všetkých skriniek, k spotrebičom a podobne. Možno sa teda pýtate, ktoré rozloženie kuchynskej linky je pre vašu kuchyňu najlepšie. Lineárne alebo rohové?


Lineárne kuchyne


Lineárne kuchyne sú charakteristické usporiadaním skriniek a spotrebičov pozdĺž jednej steny. Ide o ideálne rozloženie do dlhých a úzkych priestorov, vhodné je však aj do menších miestností, nakoľko celá kompozícia pôsobí vzdušne a otvorene. Častým prvkom je bezúchytkové otváranie, aby nebol narušený jednoduchý a čistý vzhľad kuchynskej linky. Ich menší nedostatok, teda nevýhoda v porovnaní s rohovými kuchyňami, tkvie v menšom množstve úložného priestoru.


Môžete uvažovať aj o dvojitej lineárnej kuchyni, kde sú využité dve protiľahlé steny. Tento dizajn je vhodný v prípade väčších miestností s otvoreným pôdorysom. Ponúka dvojnásobok úložného priestoru a efektívny pracovný trojuholník (rozmiestnenie chladničky, varnej dosky a drezu), ktorý eliminuje zbytočné pobehovanie po kuchyni.


Rohové kuchyne


Toto riešenie je vhodné do menších priestorov, kde sa každý centimeter počíta. V kombinácii so šikovným úložným riešením, akým sú napríklad výsuvné systémy alebo otočné police, využívajú rohový priestor na maximum. Ponúkajú nielen viac úložného priestoru, v porovnaní s predchádzajúcou alternatívou (horné a dolné rohové skrinky), ale aj pracovnej plochy. Rohové kuchyne tiež dobre fungujú s kuchynským ostrovčekom, ktorý ponúka ďalšie funkčné možnosti, či už v podobe skriniek a zásuviek na odkladanie kuchynských pomôcok, alebo pracovnú dosku.


Ak si nie ste istí, ktorá kuchyňa je vzhľadom na vaše priestorové možnosti lepšou voľbou, obráťte sa na autorizované kuchynské štúdio (napríklad kuchyne Dalno Bratislava), ktoré vám pomôže vypracovať návrh presne na mieru, podľa potrieb a vkusu.


Zdroj foto: Zdena Venclik / Adobestock.com