Piatok, 21. jún 2024
Oblačno  17,2 °C
Mimoriadne správy

Podhájska a okolie – Termálne kúpalisko a iné zaujímavosti

 Futurino  29. november 2023  1431  
Podhájska a okolie – Termálne kúpalisko a iné zaujímavosti

Máte radi miesta, kde si môžete parádne oddýchnuť a niečo zažiť, no zároveň sa nemusíte doslova lakťami predierať cez zástupy turistov či iných návštevníkov? Na vaše šťastie, Slovensko ponúka presne takéto miesta. Jedným z nich je určite Podhájska. Je známa predovšetkým vďaka svojmu termálnemu kúpalisku, no skrýva sa v nej ešte viac. A je dobré, že stále nie je extrémne preplnená.


Kúpalisko Podhájska ako hlavný cieľ


Samozrejme, nedá sa začať inak ako samotným kúpaliskom v Podhájskej, ktoré je známe na Slovensku i za našimi hranicami. Je obľúbené vo všetkých vekových skupinách, pretože ponúka ako zábavu, tak aj relaxliečivé vlastnosti miestnej vody. Podhájska je výnimočná liečivou geotermálnou vodou, ktorá je vďaka svojmu zloženiu unikátom v rámci Európy ako takej. Svojím zložením je podobná vode z Mŕtveho mora, a má viacero priaznivých účinkov na ľudské zdravie. Okrem liečivej vody sa v Podhájskej nachádza aj množstvo atrakcií, ktoré ocenia deti i celé rodiny.


Dobré zázemie z pohľadu ubytovania


Región, kde sa nachádza kúpalisko v Podhájskej, je dobre dostupný ako autom po rýchlostnej ceste, tak aj vlakom, keďže tam stoja rýchliky. Z Bratislavy trvá cesta približne 1,5 hodiny, a nie tak ďaleko je to aj z ďalších slovenských regiónov. Ak chcete dovolenku stráviť v Podhájskej, máte dostatok variant, ako sa pohodlne ubytovať. Napríklad na Megaubytovanie.sk, si môžete nájsť ubytovanie v Podhájskej pri kúpalisku, a hneď sa vám zobrazia zaujímavé alternatívy, či už pre sólo cestujúcich, páry alebo pre celé rodiny. Ubytovacie kapacity priamo v Podhájskej i okolí sú dostatočné a veríme, že si z nich vyberie každý.


Tipy na výlety v Podhájskej a okolí


Niekomu možno vyhovuje stráviť celú dovolenku pri vode, v tomto prípade na kúpalisku, na tom nie je nič zlé. Ak však patríte medzi aktívnejšie typy, máme pre vás tipy na výlety v blízkom i vzdialenejšom okolí. Neďaleko od Podhájskej sa nachádza obec Veľké Lovce, a práve týmto smerom ležia dva zaujímavé turistické body. V tejto dedinke, o ktorej možno počujete prvýkrát, no oplatí sa ju navštíviť, sa nachádza Dom ľudového bývania. Pri jeho návšteve sa môžete preniesť v čase do minulosti a zažiť, ako sa žilo pred mnohými rokmi. Nachádza sa v ňom dobové vybavenie i nábytok. Ak si chcete dať trochu do tela a prejsť sa do lesa, odporúčame vychádzku na pustatinu Mariánska Čeľaď. Nájdete tam zrúcaninu Pavlínskeho kláštora. Ak ste milovníkmi opustených miest, tak tu vám priam zaplesá srdce. Svoje si však nájdu aj fanúšikovia turistiky a histórie ako takej. Z Podhájskej je to túra na približne desať kilometrov, výsledok však stojí za to. Veď toto miesto bolo osídlené údajne už v dobe bronzovej.


Originálna studňa i jedinečné výhľady


V blízkosti Podhájskej sa nachádzajú lesy i pekná príroda, nie však toľko kopcov, pretože sa jedná skôr o rovinatý región. Má to však aj svoje pozitíva, a to je možnosť vidieť široký záber územia z rozhľadní. Jedna z nich, ktorú môžeme odporučiť ako tip na výlet, je rozhľadňa Žitavský luh, ktorá sa nachádza v obci Maňa. Leží priamo v prírodnej rezervácii s rovnomenným názvom, a ponúka ako nádhernú prírodu, tak aj nezabudnuteľné výhľady. A ak by ste chceli predsa len ešte jeden deň vynechať kúpalisko v Podhájskej a opustiť svoj pohodlný apartmán, v ktorom sa ubytujete, je tu jedna doslova originálna studňa. V neďalekej obci Trávnica nájdete veternú studňu, patriacu medzi národné kultúrne pamiatky v rámci technického dedičstva. Toto miesto treba jednoducho vidieť, pričom môžete navštíviť aj miestny náučný chodník.


Poriadne si odpočiňte


Či už svoju dovolenku pojmete vyslovene relaxačne alebo aj turisticky, v okolí Podhájskej si vyberiete. Na prvom mieste je vždy vaša spokojnosť a váš dobrý pocit. Či už je to pri relaxe v horúcej vode, na túre, alebo pri dobrej káve, ktorú vám doprajú špecialisti na predaj kávy. Jednoducho, je to na vás a na vašej voľbe. Je však vhodné kombinovať aktívny oddych v prírode a pasívny oddych na lehátku na kúpalisku.


Zdroj obrázku: NDAB Creativity / Shutterstock.com