Piatok, 21. jún 2024
Oblačno  17,2 °C
Mimoriadne správy

Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou

 Webnoviny  28. október 2023  1235  
Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou

28.10.2023 (SITA.sk) - V sobotu vo večerných hodinách dôjde k zatmeniu Mesiaca, ktoré bude viditeľné aj z územia Slovenska. V prípade priaznivého počasia budú môcť nadšenci pozorovania nočnej oblohy vidieť mesačný kotúč zatienený na 12 percent.

Podľa Jána Svoreňa z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied, bude zatmenie viditeľné vo východnej časti Ameriky, v Európe, Afrike, Ázii aj v Austrálii. Zo Slovenska bude pozorovateľný celý priebeh zatmenia. Najväčšia fáza čiastočného zatmenia nastane po 22:00.


Začiatok polotieňového zatmenia sa očakáva o 20:02. Čiastočné zatmenie sa začne o 21:35, pričom najväčšie zatmenie bude viditeľné o 22:11. Koniec čiastočného zatmenia nastane o 22:53 a polotieňového zatmenia pol hodinu po polnoci.Viac k témam: Zatmenie Mesiaca
Zdroj: SITA.sk - Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.