Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou

 Webnoviny  28. október 2023  230  
Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou

28.10.2023 (SITA.sk) - V sobotu vo večerných hodinách dôjde k zatmeniu Mesiaca, ktoré bude viditeľné aj z územia Slovenska. V prípade priaznivého počasia budú môcť nadšenci pozorovania nočnej oblohy vidieť mesačný kotúč zatienený na 12 percent.

Podľa Jána Svoreňa z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied, bude zatmenie viditeľné vo východnej časti Ameriky, v Európe, Afrike, Ázii aj v Austrálii. Zo Slovenska bude pozorovateľný celý priebeh zatmenia. Najväčšia fáza čiastočného zatmenia nastane po 22:00.


Začiatok polotieňového zatmenia sa očakáva o 20:02. Čiastočné zatmenie sa začne o 21:35, pričom najväčšie zatmenie bude viditeľné o 22:11. Koniec čiastočného zatmenia nastane o 22:53 a polotieňového zatmenia pol hodinu po polnoci.Viac k témam: Zatmenie Mesiaca
Zdroj: SITA.sk - Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.