Štvrtok, 20. jún 2024
Oblačno  19,1 °C
Mimoriadne správy

Indická vesmírna agentúra vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, skúmať bude aj čierne diery

 Webnoviny   1. január 2024  1100  
Indická vesmírna agentúra vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, skúmať bude aj čierne diery

1.1.2024 (SITA.sk) - Indická vesmírna agentúra (ISRO) v pondelok úspešne vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, ktoré bude skúmať astronomické objekty, ako sú čierne diery.

Druhá na svete svojho druhu


Raketa so satelitom XPoSat vzlietla z kozmodrómu Šríharikota o 9:10 miestneho času. Družica v hodnote zhruba 250 miliónov rupií má odhadovanú životnosť päť rokov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Misia XPoSat je len druhá na svete svojho druhu. Prvou bola misia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v roku 2021. ISRO uviedla, že prostredníctvom observatória chce pomôcť vedcom zlepšiť ich „poznanie čiernych dier“.

Novoročné projekty


ISRO má za sebou úspešný rok. V auguste s misiou Čandraján-3 pristála pri južnom póle Mesiaca, čo sa dosiaľ nikomu nepodarilo. O niekoľko dní neskôr vyslala do vesmíru prvú slnečnú observačnú misiu Áditja-L1.

Aj na rok 2024 má India v pláne niekoľko projektov. Medzi nimi je aj príprava na misiu Gaganján, ktorej cieľom je vyslať na nízku obežnú dráhu Zeme troch astronautov a po troch dňoch ich priviesť späť. Štart misie je naplánovaný na rok 2025.

Viac k témam: Čandraján-3, Čierna diera, Observatórium, Satelit
Zdroj: SITA.sk - Indická vesmírna agentúra vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, skúmať bude aj čierne diery © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.