Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu
22.5.2021 (Webnoviny.sk) - Prvý čínsky rover na Marse zišiel zo svojej pristávacej platformy na povrch planéty. V sobotu to oznámila Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) s tým, že šesťkolesový robot Ču-žung sa dotkol marťanskej pôdy o 10:40 pekinského času (4:40 stredoeurópskeho letného času).
Čína so svojou vesmírnou sondou na Marse pristála minulý týždeň v sobotu. Stala sa tak druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorej sa to úspešne podarilo.
Stroj má radar na hľadanie vody
Čínski vedci dúfajú, že rover bude na planine Utopia Planitia, kde pristál, fungovať najmenej 90 marťanských dní. Ču-žung, ktorý váži zhruba 240 kilogramov, bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu.
Prístroje na jeho palube dokážu posudzovať zloženie miestnych skál či počasie na planéte. Stroj má dokonca aj radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu.
Pred tým, ako začal v sobotu s terénnym prieskumom, vykonal rover viacero diagnostických testov.
Na Marse je už americký rover
Čínsky Ču-žung pristál na Marse po tom, čo tam vo februári USA úspešne nasadili svoj rover Perseverance s malou helikoptérou Ingenuity.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) očakáva, že rover v júli nazbiera prvé vzorky, ktoré by mohli na Zem doraziť už v roku 2031.
Viac k témam: Mars, rover Ču-žung, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ako predĺžiť životnosť svojho auta?
Putin: Ak Európa chce vojnu s Ruskom, my sme pripravení
Z nákladného auta v Nemecku zmizlo 20-tisíc kusov nábojov určených pre armádu
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk