
- OSN si pripomína 75. výročie existencie mierových síl, do oblastí konfliktov už vyslala vyše dva milióny vojakov
- Teherán obvinil Zelenského z protiiránskej propagandy, nepáčili sa mu prezidentove slová
- Ukrajina požiadala Nemecko o strely Taurus. Aká je však šanca, že ich dostanú?
- Srbská armáda je na pohraničí s Kosovom v najvyššej pohotovosti, prezident Vučić skritizoval aj mierové sily vedené NATO
- Rusko začne vyhosťovať nemeckých diplomatov aj učiteľov, podľa Nemecka je krok jednostranný a neopodstatnený

Vymenili ste behom posledných mesiacov zopár batérií? Ak ich nechcete vyhadzovať zamerajte sa na nabíjacie batérie. Aj keď stále prevažujú jednorazové, spotrebné batérie, vyskúšajte nabíjacie. S každým typom sa spájajú výhody aj riziká – preto nielen pre bezpečnosť batérií, ale aj samotnej techniky dobre zvážime svoj výber!
Prečo a aké jednorazové batérie prevažujú v nákupoch?
Jednorazové batérie patria k okamžite dostupnému tovaru. Dajú sa kúpiť aj v menšej obchodnej prevádzke a vyhovujú pre väčšinu elektrických zariadení. Navyše jednorazovú batériu nemusíme použiť hneď po zakúpení. Dobre sa skladuje za bežných izbových podmienok a vydrží veľmi dlho bez absolútneho používania.
Medzi sebou súperia bežné alkalické a lítiové batérie, ale aj modely rovnakého typu. Dokazujú to veľmi výkonné alkalické batérie Duracell, ktoré v porovnaní s bežnými modelmi poskytnú až o 70 % viac energie. Výrobcovia si uvedomujú, že tieto batérie sú len na jedno použitie, a preto ich vylepšujú indikátorom pre zistenie zostatku energie v batérii.
Typy batérií verzus náročnosť spotrebnej elektroniky
Výkonnosť a frekvencia používania elektronických zariadení by mala ovplyvňovať náš finálny výber. Jednorazové by mali „doslúžiť“, keď ide o intenzívnu a každodenne používanú elektroniku. Je to jednak pre vyšší vnútorný odpor jednorazových batérií, pre ich náchylnosť na vytečenie a poškodenie zariadení.
Dôležitú úlohu zohráva ekonomický a ekologický rozmer, podľa ktorých sú využiteľnejšie nabíjacie baterky. Majú oveľa vyššiu kapacitu, pričom ich hodnoty musia byť uvádzané na obaloch. Diskutabilným je tu parameter samovybíjania. Vyhľadávame batérie s nízkym stupňom samovybíjania – zväčša označené ako pripravené na okamžité používanie. Ide o prednabité batérie. Pozor na možnosti, koľkokrát vieme batériu vybiť a opätovne nabiť. Každým týmto procesom sa znižuje kapacita a množstvo poskytovanej energie, čo sa odzrkadlí na jej trvácnosti.