Štvrtok, 23. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Zomrel Anatolij Lukjanov, bývalý vysokopostavený komunistický politik
Webnoviny 9. január 2019 611
MOSKVA 9. januára (WebNoviny.sk) - V Moskve v stredu zomrel vo veku 88 rokov bývalý vysokopostavený sovietsky a ruský komunistický politik Anatolij Lukjanov. O jeho úmrtí informovala ruská televízia Prvý kanál, dôvod jeho smrti neuviedla.
Lukjanov zohrával dôležitú úlohu v poslednom desaťročí existencie Sovietskeho zväzu a preslávil sa, hoci neslávne, aj v období jeho pádu, keď sa čiastočne pripojil k ortodoxným komunistom, ktorí sa pokúsili o puč a o návrat k pôvodnému komunistickému zriadeniu.
Lukjanov bol pôvodne verným spojencom proreformného sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova, s ktorým sa spoznali ešte ako študenti, a zo začiatku mu pomáhal počas "perestrojky" zavádzať reformné opatrenia z pozície predsedu sovietskeho parlamentu. Neskôr sa však Gorbačovovi vzdialil a zaradil sa k hlavným kritikom jeho proreformného smerovania.
Pri pokuse o puč, počas ktorého sa staré komunistické štruktúry v auguste 1991 pokúsili Gorbačova zvrhnúť a nastoliť staré poriadky, síce Lukjanov priamo účastný nebol, za napomáhanie pučistom však následne strávil vyše roka za mrežami. V rokoch 1993 až 2003 bol Lukjanov ešte poslancom ruského parlamentu za Komunistickú stranu Ruskej federácie.
Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Anatolij Lukjanov, bývalý vysokopostavený komunistický politik © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Hnutie „žltých viest“ vyzýva občanov, aby si z bánk vybrali všetky peniaze
Colný tranzit v EÚ sa digitalizuje, Slovensko zaviedlo systém NCTS P6
Boli príliš slobodné. A preto ich potrestali. Mrazivý historický román Hon na sestry
Kandidátom KDH na primátora Hlohovca je Ľubomír Petrek, z námestia nemá byť podľa neho parkovisko – VIDEO