Štvrtok, 20. jún 2024
Oblačno  19,1 °C
Mimoriadne správy

Washington zváži poskytnutie významnej pomoci Gruzínsku, ak vláda splní kľúčové politické kritériá

 Webnoviny  21. máj 2024  198  
Washington zváži poskytnutie významnej pomoci Gruzínsku, ak vláda splní kľúčové politické kritériá

21.5.2024 (SITA.sk) - Spojené štáty americké by mohli poskytnúť Gruzínsku veľký balík ekonomickej a bezpečnostnej pomoci, ak by tamojšia vláda upustila od protizápadnej rétoriky a demokratických hodnôt.

Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý tento týždeň predstaví kongresman z Južnej Karolíny Joe Wilson a mal doňho možnosť nahliadnuť portál Politico.

Podľa neho by USA začali rozhovory s Gruzínskom o otvorení „silného preferenčného obchodného režimu“, ak budú splnené kľúčové politické kritériá.

Podmienka aktivácie programu


Okrem zlepšenia prístupu k americkému trhu návrh počíta aj s liberalizáciou vízového režimu pre Gruzíncov.

Zároveň poveruje predstaviteľov, aby vypracovali balík vojenskej podpory pre Gruzínsko vrátane „poskytnutia bezpečnostného a obranného vybavenia ideálne vhodného na obranu územia proti ruskej agresii a sprievodných prvkov výcviku, údržby a podpory operácií“.

Program by sa však aktivoval, ak by Washington potvrdil, že „Gruzínsko preukázalo významný a trvalý pokrok smerom k oživeniu svojej demokracie, čo dokazujú minimálne v podstate spravodlivé a slobodné voľby a vyvážené predvolebné prostredie“.

Zákon o zahraničnom vplyve


Wilsonov návrh tiež predstaví sankcie voči politikom vládnucej strany Gruzínsky sen a ďalších vládnych predstaviteľov, ak implementujú kontroverzný zákon o zahraničnom vplyve.

Na budúci týždeň by mal parlament v Tbilisi naposledy o legislatíve, ktorú cez víkend vetovala prezidentka, rokovať a prípadne prelomiť veto.

Spomenutý zákon vyzýva médiá a nekomerčné organizácie, aby sa zaregistrovali ako subjekty „realizujúce záujmy cudzej moci“, ak dostávajú viac ako 20 % svojho rozpočtu zo zahraničia.

Ruský zákon


Vláda tvrdí, že zákon je nevyhnutný na zastavenie škodlivého zahraničného vplyvu na politiku krajiny a na zabránenie nešpecifikovaným zahraničným aktérom v snahe ju destabilizovať.

Kritici legislatívu označujú za „ruský zákon“, keďže podobným zákonom Moskva stigmatizuje nezávislé médiá a organizácie v opozícii voči Kremľu.

Podľa nich predstavuje hrozbu pre demokratické slobody v Gruzínsku aj jeho cieľ vstúpiť do Európskej únie, ktorá mu vlani udelila kandidátsky štatút. Legislatíva vyvolala v krajine masové protesty.

Viac k témam: americká pomoc, Kontroverzný zákon, Protesty, Sankcie, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Washington zváži poskytnutie významnej pomoci Gruzínsku, ak vláda splní kľúčové politické kritériá © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.