Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Všetkých deväť jadrových reaktorov spoločnosti Enerhoatom je pripravených na zimu, tvrdí ukrajinský minister energetiky Haluščenko

 Webnoviny  20. november 2023  70  
Všetkých deväť jadrových reaktorov spoločnosti Enerhoatom je pripravených na zimu, tvrdí ukrajinský minister energetiky Haluščenko

20.11.2023 (SITA.sk) - Špecialisti spoločnosti Enerhoatom, najväčšieho výrobcu elektriny na Ukrajine, dokončili plánované opravy na poslednom, deviatom reaktore ukrajinských jadrových elektrární.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Všetky reaktory nachádzajúce sa na území kontrolovanom Ukrajinou tak pracujú na plný výkon. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje tlačovú správu Enerhoatomu.

„Niekoľko mesiacov trvajúca rozsiahla oprava jadrových elektrární bola ukončená pred začiatkom zimy a mrazmi. A to je mimoriadne dôležité, pretože práve jadrová energetika poskytuje viac ako 55 percent elektriny, ktorú krajina potrebuje. Toto je najudržateľnejšia a najstabilnejšia produkcia, ktorá umožnila nášmu energetickému systému vydržať minulú zimu. A som si istý, že tak to bude aj počas tejto vykurovacej sezóny,“ konštatoval ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Špecialisti Enerhoatomu spoločne s americkou spoločnosťou Westinghouse urobili všetko, aby zaistili, že reaktory typu VVER 440, ktoré používali ruské palivo, prešli na palivo vyrábané vo Švédsku.

Viac k témam: Jadrová elekráreň, ukrajinský minister energetiky, Vykurovacia sezóna
Zdroj: SITA.sk - Všetkých deväť jadrových reaktorov spoločnosti Enerhoatom je pripravených na zimu, tvrdí ukrajinský minister energetiky Haluščenko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.