Utorok, 16. júl 2024
Mimoriadne správy

Soul varuje Severnú Kóreu pred vypustením špionážneho satelitu na obežnú dráhu, v hre je aj pozastavenie mierovej dohody

 Webnoviny  20. november 2023  165  
Soul varuje Severnú Kóreu pred vypustením špionážneho satelitu na obežnú dráhu, v hre je aj pozastavenie mierovej dohody

20.11.2023 (SITA.sk) - Juhokórejská armáda varovala Severnú Kóreu, aby nepokračovala v plánovanom vypustení špionážneho satelitu.

V pondelok dokonca naznačila, že Soul by mohol pozastaviť mierovú dohodu medzi Južnou a Severnou Kóreou a obnoviť letecký dohľad v prvej línii ako odvetu za vypustenie satelitu. Severokórejčanom sa začiatkom roka nepodarili prvé dva pokusy o vypustenie vojenského špionážneho satelitu na obežnú dráhu.

V októbri plánovali tretí pokus, no Pchongjang pravdepodobne čaká na ruskú technologickú pomoc. Podľa juhokórejských predstaviteľov by však Severná Kórea mohla vypustiť špionážny satelit v najbližších dňoch. Popredný juhokórejský vojenský dôstojník Kang Hopil vyzval Severnú Kóreu, aby zrušila svoj tretí pokus o vypustenie satelitu.

„Naša armáda príde s potrebnými opatreniami na ochranu životov a bezpečnosti ľudí, ak Severná Kórea bude napriek nášmu varovaniu pokračovať so spustením vojenského špionážneho satelitu,“ uviedol v televíznom vyhlásení.

Viac k témam: juhokorejská armáda, Mierová dohoda, špionážny satelit
Zdroj: SITA.sk - Soul varuje Severnú Kóreu pred vypustením špionážneho satelitu na obežnú dráhu, v hre je aj pozastavenie mierovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.