Utorok, 27. február 2024
Oblačno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina musí vyhrať túto vojnu, vyhlásil Borrell a EÚ posiela ďalšiu vojenskú pomoc za 500 miliónov eur

 Webnoviny  23. január 2023  99  
Ukrajina musí vyhrať túto vojnu, vyhlásil Borrell a EÚ posiela ďalšiu vojenskú pomoc za 500 miliónov eur

23.1.2023 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) v pondelok dosiahla dohodu o poskytnutí vojenskej pomoci Ukrajine v objeme 500 miliónov eur a dodatočnej pomoci na vojenský výcvik v hodnote 45 miliónov eur.

Vojenská pomoc


V pondelok to na tlačovej konferencii oznámil vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Celková európska vojenská pomoc pre Ukrajinu, ktorá prichádza prostredníctvom medzivládneho fondu EÚ, je podľa jeho slov už 3,6 miliardy eur. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Ukrajina vzdoruje ruskej agresii s „odvahou a odhodlaním,“ vyhlásil Borrell.

Systematické útoky


„Ukrajina musí vyhrať túto vojnu a my ju podporíme najlepším možným spôsobom,“ dodal. Celková podpora Ukrajiny, vrátane vojenskej, finančnej, ekonomickej a humanitárnej pomoci, podľa Borrella v súčasnosti predstavuje 49 miliárd eur.

„Rusko pokračuje v systematických barbarských útokoch na ukrajinské mestá, zabíja civilistov a ničí civilnú infraštruktúru. Nevideli sme žiadnu skutočnú ochotu Ruska ohľadom spravodlivého a udržateľného mieru,“ skonštatoval tiež šéf európskej diplomacie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina musí vyhrať túto vojnu, vyhlásil Borrell a EÚ posiela ďalšiu vojenskú pomoc za 500 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.