Nedeľa, 28. máj 2023
Jasno  9,5 °C
Mimoriadne správy

Švédski poslanci drvivou väčšinou schválili vstup krajiny do NATO

 Webnoviny  22. marec 2023  78  
Švédski poslanci drvivou väčšinou schválili vstup krajiny do NATO

22.3.2023 (SITA.sk) - Švédski zákonodarcovia v stredu prevažnou väčšinou hlasovali za vstup ich krajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Vstup Švédska do NATO parlament schválil pomerom hlasov 269:37, pričom na schôdzi absentovalo 43 poslancov. Bola to posledná domáca prekážka potrebná na to, aby sa Švédsko stalo súčasťou západnej vojenskej aliancie.

„Členstvo v NATO je najlepší spôsob, ako zabezpečiť bezpečnosť Švédska,“ povedal počas rokovania minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Nazval to „historickou udalosťou“ a „jedným z najdôležitejších rozhodnutí bezpečnostnej politiky“ v dejinách tejto severskej krajiny.

Švédsko spolu s Fínskom požiadali o členstvo v NATO pred desiatimi mesiacmi krátko po tom, ako Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Podľa pravidiel NATO musia rozšírenie aliancie jednomyseľne schváliť všetci jej terajší členovia.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk - Švédski poslanci drvivou väčšinou schválili vstup krajiny do NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.