Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Rusko používa „zombie“ ponorky, aby navonok držala krok so Spojenými štátmi
15.8.2023 (SITA.sk) - Rusko používa „zombie“ ponorky na maskovanie nedostatku jadrovej parity so Spojenými štátmi. Ako informuje web news.sky.com, pre analytickú platformu Riddle to uviedol politológ a expert na ruské ozbrojené sily Pavel Luzin, ktorý tvrdí, že Kremeľ umelo navyšuje počty svojich nosičov jadrových zbraní.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Vysvetľuje, že hoci Moskva oficiálne tvrdí, že má 13 strategických ponoriek, dôkazy z rôznych zdrojov naznačujú, že v najlepšom prípade ich má len osem, no iba o šiestich „možno spoľahlivo tvrdiť, že sú pripravené plniť svoje misie“.
Iné zo starnúcej flotily, o ktorých Kremeľ tvrdí, že sú stále v prevádzke, sú v skutočnosti „zombie“ ponorky a takmer určite už nie sú funkčné.
Na druhej strane, podľa Luzina 13 zo 14 strategických ponoriek v americkej flotile „je pripravených na svoje plánované misie“.
„Moskva sa snaží držať myšlienky jadrovej parity so Spojenými štátmi ako základu svojej zahraničnej a domácej politiky, ale myšlienka parity je v skutočnosti už mŕtva,“ skonštatoval Luzin.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)
Viac k témam: Jadrové ponorky, Jadrové zbrane, Politológ, Rusko-americké vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rusko používa „zombie“ ponorky, aby navonok držala krok so Spojenými štátmi © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová