Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Putinov „šéfkuchár“ priznal, že je zakladateľom žoldnierskej organizácie Wagnerova skupina
26.9.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin priznal, že v roku 2014 založil súkromnú vojenskú spoločnosť známu ako Wagnerova skupina. Doteraz roky popieral spojenie s touto žoldnierskou organizáciou. Informuje o tom portál cnn.com.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Prigožin, ktorý je Kremľu taký blízky, že je označovaný za Putinovho šéfkuchára, v pondelok na sociálnych médiách zverejnil vyhlásenie prostredníctvom svojej firmy Concord, ktoré sa začína slovami: „Poďme krátko ku koreňom". V dlhom vyhlásení povedal, že katalyzátorom pre založenie Wagnerovej skupiny bolo v roku 2014 separatistické hnutie v Donbase na východe Ukrajiny podporované Ruskom.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
Na otázku, prečo prestal popierať spojenie s Wagnerovou skupinou, Prigožin povedal: „Dlho som sa vyhýbal úderom mnohých oponentov s jedným hlavným cieľom, aby neboli obviňovaní títo chlapci, ktorí sú základom ruského patriotizmu". Podľa pozorovateľov Wagnerova skupina často koná ako neoficiálna ruka ruskej zahraničnej politiky, hoci žoldnierska aktivita je v Rusku technicky nelegálna.
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vagnerovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Putinov „šéfkuchár“ priznal, že je zakladateľom žoldnierskej organizácie Wagnerova skupina © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
dm spravila unikátny prieskum medzi Slovákmi: Ako sa staráme o naše zdravie a krásu?
Evidenčné listy dôchodkového poistenia treba predložiť do konca januára, uviedla Sociálna poisťovňa