Pondelok, 19. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Európska únia uvalila na Moskvu nové sankcie, na čiernu listinu zaradili aj plavidlá z „tieňovej flotily“
24.2.2025 (SITA.sk) - Európska únia v pondelok zasiahla Rusko novým kolom sankcií zameraných na obmedzenie jeho vojnového úsilia. Udialo sa tak pri príležitosti tretieho výročia rozsiahlej invázie Kremľa na Ukrajinu. Od vypuknutia vojny je to v poradí už 16. balík sankcií.
Desiatky plavidiel na čiernej listine
„Toto nové kolo sankcií sa nezameriava len na ruskú tieňovú flotilu, ale aj na tých, ktorí podporujú prevádzku nebezpečných ropných tankerov, videohry využívané na pilotovanie bezpilotných lietadiel, banky používané na obchádzanie našich sankcií, propagandistické kanály, ktoré chrlia lži," uviedla šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Nové sankcie zaviedli obmedzenia na dovoz ruského hliníka a na čiernu listinu zaradili 74 plavidiel z takzvanej „tieňovej flotily“, ktorú Rusko používa na obchádzanie limitov na vývoz ropy.
Trump podkopáva Kyjev
Tento krok prichádza v čase, keď sa EÚ snaží udržať tlak na Kremeľ napriek tomu, že americký prezident Donald Trump podkopáva Kyjev a jeho európskych spojencov začatím rozhovorov s ruským vodcom Vladimírom Putinom.
„Niet pochýb o tom, kto je agresor, kto by mal zaplatiť a niesť zodpovednosť za túto vojnu," povedala Kallasová. „Keďže prebiehajú rozhovory o ukončení ruskej agresie, musíme postaviť Ukrajinu do čo najsilnejšej pozície. Sankcie poskytujú pákový efekt."
Najnovšie sankcie EÚ tiež zakazujú predaj herných konzol do Ruska, ktoré možno použiť na ovládanie dronov na bojisku, a zakazujú vysielanie ôsmich ruských staníc v bloku.
Viac k témam: Americký prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Sankcie proti Rusku, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Európska únia uvalila na Moskvu nové sankcie, na čiernu listinu zaradili aj plavidlá z „tieňovej flotily“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Kriminálna polícia obvinila mužov, ktorí počas pandémie zarobili milióny eur na fiktívnych zamestnancoch
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve