Štvrtok, 20. jún 2024
Oblačno  19,8 °C
Mimoriadne správy

Česká polícia prekazila podpaľačský útok na autobusy v Prahe a stopy majú viesť do Ruska. Muža obvinili z terorizmu

 Webnoviny  10. jún 2024  61  
Česká polícia prekazila podpaľačský útok na autobusy v Prahe a stopy majú viesť do Ruska. Muža obvinili z terorizmu

10.6.2024 (SITA.sk) - Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD. Ako referuje web iDnes.cz, v pondelok po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu to novinárom povedal český premiér Petr Fiala.

„Existuje tu podozrenie, že útok bol organizovaný a financovaný z Ruska. Je to súčasť hybridnej vojny,“ vyhlásil Fiala.

Informácie sa podľa neho objavili aj v ďalších štátoch Európy, kde došlo k rôznym udalostiam. Bezpečnostné inštitúcie podľa premiéra odviedli dobrú prácu a občania sa môžu cítiť bezpečne.

Minister vnútra Vít Rakušan uviedol, že útoky podobné pokusu o podpaľačstvo sa môžu chystať naprieč Európou vrátane Česka. Ruské útoky sa už podľa neho nesústredia len na kyberpriestor.

Policajný prezident Martin Vondrášek uviedol, že zadržaným je 26-ročný cudzinec, ktorý na území Česka strávil päť dní. Teraz je vo väzbe a je obvinený z teroristického útoku. Mužovi hrozí dvanásť až dvadsať rokov väzenia. Vondrášek tiež nevylúčil výnimočný trest.

Viac k témam: podpaľačstvo, Teroristický útok
Zdroj: SITA.sk - Česká polícia prekazila podpaľačský útok na autobusy v Prahe a stopy majú viesť do Ruska. Muža obvinili z terorizmu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.