Štvrtok, 13. august 2026
Mimoriadne správy
- Explózia v rotterdamskom prístave si vyžiadala jednu obeť, zranených bolo viacero ľudí
- EÚ naďalej vyváža strategickú surovinu do Ruska. Europoslanec Zdechovský varuje pred možnou podporou vojnového priemyslu
- Air India po vážnom incidente zavedie povinné testovanie pilotov na prítomnosť omamných látok
- Ithaka stavila na Odysea, hollywoodsky „trhák“ má na ostrov prilákať novú vlnu turistov
- Rusko a Ukrajina si navzájom odovzdali telá padlých vojakov
O osude Infantina by mali rozhodnúť voľby, tvrdí šéf CAF
Webnoviny 14:50 32
13.8.2026 (SITA.sk) - Líder afrického futbalu Patrice Motsepe vyzval, aby sa budúcnosť šéfa FIFA riešila demokratickou cestou.
Šéf Konfederácie afrického futbalu (CAF) Patrice Motsepe vyhlásil, že budúcnosť prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianniho Infantina by mala byť rozhodnutá iba voľbami. Toto vyhlásenie prišlo v čase, keď Írsko ako ďalšia futbalová federácia stiahla svoju podporu dosluhujúcemu prezidentovi FIFA.
Infantino čelí silnej kritike kvôli jeho plánom na predaj podielov na futbalových MS súkromným investorom, ktoré však napokon stiahol. Konfederácie UEFA, CONCACAF a AFC zaslali spoločný list, v ktorom vyjadrili stratu dôvery kvôli jeho konaniu, ktoré považujú za klamlivé a samoľúbe.
Tieto organizácie podľa správ žiadajú Infantinovu rezignáciu ešte pred voľbami naplánovanými na marec 2027. Motsepe však zdôraznil, že ak má niekto problém s Infantinom, mal by sa riadiť stanoveným procesom vo FIFA, teda nechať rozhodnúť 211 členských zväzov vo voľbách.
"Kto chce jeho odchod, nech to vyrieši vo voľbách; nech rozhodnú členovia,“ povedal Motsepe pre Sky News. Podľa neho by sa mala rešpektovať demokratická súťaž, ktorá má prebehnúť v roku 2027.
Motsepe bol v Salzburgu na európskom Superpohári, kde rokoval s prezidentom UEFA Aleksandrom Čeferinom, ktorého zväz hrozil bojkotom MS a svetovým šampionátom klubov na protest proti plánom Infantina.
Predseda CAF podporuje Infantina a tvrdí, že rokovania o predaji podielov neporušili pravidlá, keďže konečné schválenie mala vykonať celá FIFA. Napriek tomu kritika Infantina neutícha a Írsky futbalový zväz sa stal nateraz posledným členom FIFA, ktorý stiahol svoju podporu a kritizuje chýbajúcu transparentnosť a nedostatok konzultácií zo strany vedenia FIFA. Predtým sa podobne vyjadrili aj zväzy z Anglicka a Walesu.
Írsky zväz vyjadril po schôdzi predstavenstva vďaku FIFA za podporu, no vyjadril vážne obavy o riadenie a transparentnosť vo FIFA a zaslal oficiálny list s vysvetlením svojej pozície.
Viac k témam: MS vo futbale
Zdroj: SITA.sk - O osude Infantina by mali rozhodnúť voľby, tvrdí šéf CAF © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Belgičan Doku predĺžil zmluvu s Manchestrom City. Na ako dlho?Nasledujúci článok
Gajanová neobháji striebro na 800 m, Werroová ide do finále napriek pádu
Trump chce od Iránu kompenzácie za desaťročia konfliktov a útokov
Kto je nový maďarský prezident? András Baka má za sebou dlhú kariéru aj spor s Orbánovou vládou
Kto ukradol peniaze z triednej zbierky? Je tu detská slovenská detektívka