Utorok, 21. máj 2024

Hráčky Good Angels postúpili do osemfinále Európskeho pohára

Webnoviny  15. december 2016  413

Basketbalistky zdolali hráčky gréckeho Olympiakosu Pireus 72:59 na domácej palubovke.KOŠICE 15. decembra (WebNoviny.sk) - Basketbalistky Good Angels Košice postúpili do osemfinále Európskeho pohára FIBA. V rozhodujúcom zápase o postup na domácej palubovke Košičanky zdolali hráčky gréckeho Olympiakosu Pireus 72:59 (38:25). Bola to dráma až do konca, ale s postupovou pointou. Zverenky trénera Petra Jankoviča potrebovali na istotu postupu dosiahnuť víťazstvo o 8 bodov a viac, keďže v Grécku podľahli o 7 bodov (78:85).

EP FIBA - ženy - D-skupina, štvrtok:

Good Angels Košice (SR) - Olympiakos Pireus (Gréc.) 72:59 (17:10, 21:15, 16:18, 18:16)
Zostava a body Košíc: Oblaková 22, Baughová 10, Bálintová 8, Jurčenková 5, Allenová 7 (Kupčíková 8, Žirková 7, Stehlíková 5, Janoščíková 0. D. Baburová 0)
Najviac bodov Pirea: Kizerová 22, Kaltsidouová 11, Maltsiová 8

Grécky tím viedol iba na začiatku 2:0 a 3:2. Keď opadla nervozita, hostky sa chvíľu len prizerali narastajúcemu náskoku domácich hráčok. V 8. min to bolo prvýkrát o potrebných 8 bodov (15:7) a v 22. min po trojke Žirkovej o 10 bodov (22:12). Neskôr Oblaková zvýšila na 35:19 a polčasové skóre bolo 38:25. Polčasová bitka však ešte neznamenala automatický postup a napokon sa na palubovke Angels arény odohrala poriadna postupová dráma.

Hráčky Olympiakosu nezložili zbrane a necelé 3 minúty pred koncom tretej štvrtiny to po úspešnom pokuse Kaltsidouovej bolo len o 9 bodov (48:39). Na začiatku štvrtej štvrtiny Allenová trojkou zvýšila na 14-bodový náskok (57:43), ale na košickej strane nebezpečne narastali fauly - až tri hráčky mali 8 minút pred koncom po 4 osobné chyby. Prvá sa musela z palubovky porúčať pivotka Jurčenková a basketbalistky gréckeho tímu sa chytili šance.

V polovici štvrtej štvrtina opäť znížili na 9-bodový rozdiel (50:59) a v 37. min za stavu 62:51 pre "dobré anjelky" musela povinne dolu z ihriska aj ďalšia domáca pivotka Baughová. Potom však prišli dve trojky z rúk domácich hráčok a náskok 68:54 niečo vyše dvoch minút pred koncom riadneho hracieho času. Nebol rozhodujúci.

Zakrátko to bolo opäť o 9 bodov (68:59) a Košičanky potrebovali poistiť postupový náskok. Podarilo sa to streleckej líderke Oblakovej z trestných hodov. Hostkám potom nepadla trojka a bolo po ich nádejách.

Hlasy:

Peter Jankovič (tréner Good Angels): "Sme nesmierne šťastní. Vďaka obrovskej bojovnosti, veľkému srdcu a skvelým fanúšikom sme to dokázali. Vedeli sme, že to bude náročné. Po rozpačitom úvode sme sa upokojili a počas celého stretnutia sme dominovali. Súper bol dostatočne skúsený, aby to nenechal len tak a vrátil sa do zápasu. Som veľmi rád, že dievčatá to nevzdali a bojovali až do konca. Každá hráčka, ktorá sa dnes objavila na ihrisku, odviedla 110 percent svojich možností. Splnili sme hlavný cieľ v tejto sezóne."

Zuzana Žirková (kapitánka a krídelníčka Good Angels): "Hrali sme proti ôsmim, nie piatim súperom.... Toto som v živote od rozhodcov nezažila. Naše družstvo však ukázalo obrovskú silu, asi najväčšiu, akú mohlo. Pred domácimi divákmi takto rozhodnúť a postúpiť ďalej je úplne skvelé. Verím, že toto emotívne víťazstvo nás ešte viac zomkne do ďalších bojov. Ideme ďalej!"