Piatok, 21. jún 2024
Oblačno  17,2 °C
Mimoriadne správy

Nemáte doma pokoj kvôli hlučným susedom? Čo sa s tým dá urobiť?

 Seocentrum  28. február 2023  1736  
Nemáte doma pokoj kvôli hlučným susedom? Čo sa s tým dá urobiť?

Čoho sa (v rámci svojej domácnosti) najviac obávajú ľudia, ktorí bývajú v byte? Ak by ste sa túto otázku opýtali, jednou z najčastejších odpovedí by celkom určite boli hluční susedia. Tých si skrátka nevyberiete a nikdy neviete, kto sa vedľa vás nasťahuje.


Nikdy neviete, kto bude vedľa vás bývať


Určite to nejeden z vás zažil. Po náročnom pracovnom týždni si chcete v piatok večer vychutnať pokoj a oddych, napríklad pri dobrom filme a s pohárom kvalitného vína Mrva Stanko v ruke, ale namiesto toho, aby ste počúvali dialógy vo filme, počúvate hluk od susedov. Iste, môžete sa ten hluk snažiť „prebiť“ pridaním hlasitosti na TV, ale vy ste predsa chceli pokojný oddych a nie „súťaž“ v decibeloch medzi vašou TV a vašimi susedmi.


Takéto a podobné situácie zažíva množstvo ľudí žijúcich v byte. Samozrejme, nie je to pravidlom a je oveľa viac ľudí, ktorí v tomto nemôžu na svojich susedov nič zlé povedať, ale to neznamená, že sa to nemôže stať každému. Aj ak plánujete vo vašom aktuálnom byte ostať, určite to neplatí o všetkých vašich susedoch a tak nikdy neviete, kto vedľa vás časom pribudne.


Ak to inak nepôjde, pomôže vám odhlučnenie


Ako teda proti hlučným susedom (alebo potenciálne hlučným budúcim susedom) „bojovať“? Najjednoduchšie by bolo ak by pomohol konštruktívny rozhovor. A aj keď pri niektorých ľuďoch to určite zaberie, nájdu sa aj netolerantní, ktorí na vás nebudú brať ohľad (alebo ešte pridajú).


V takých prípadoch vám pomôže len účinné odhlučnenie steny v panelovom dome. Správnou kombináciou materiálov, ktoré aplikujete na stenu, cez ktorú sa k vám šíri hluk, dokážete tento hluk znížiť a tým zvýšiť komfort svojho bývania.


Najlepšie však bude ak návrh odhlučnenia prenecháte odborníkom. Aj tu totižto platí, že všetkého veľa škodí. Pri riešení zvukovej izolácie je totižto dôležitým parametrom nielen jej účinnosť, ale aj jej hrúbka. Nechcete si predsa zmenšiť miestnosť príliš hrubou zvukovou izoláciou, nemáme pravdu?


Zdroj obrázka: Autor: New Africa / Shutterstock.com