Utorok, 16. júl 2024
Mimoriadne správy

Chcete, aby vaša obývačka vyzerala skvelo? Držte sa týchto pravidiel

 Seocentrum  28. august 2023  1745  
Chcete, aby vaša obývačka vyzerala skvelo? Držte sa týchto pravidiel

V obývacej izbe zvyčajne trávime najviac času zo všetkých miestností (nerátame čas spánku). Okrem toho má zároveň aj určitú reprezentatívnu funkciu, keďže je to práve obývačka, v ktorej najčastejšie usádzame návštevy. Tak či onak, je dôležité, aby dobre vyzerala. Ako to však docieliť?


Dôkladné plánovanie a dominanta miestnosti


V prvom rade (a to platí nielen pri obývačkách) je dôležité si všetko najskôr naplánovať, aby vám jednotlivé časti obývacej izby spolu ladili. Premyslite si aký dekor bude mať váš nový vinyl a taktiež nábytok alebo akú farbu budete chcieť na stenách. Ak plánujete do obývacej izby umiestniť koberec, ladiť musí aj ten. Samozrejme, nie je to len o farbách, preto zároveň všetko dôkladne zmerajte.


Každá miestnosť by mala mať nejakú dominantu, nejaký ústredný bod, ktorý upúta ihneď pri vstupe do miestnosti. V moderných obývačkách to zvyčajne býva veľká sedacia súprava, ale môže to byť aj prípadné veľké okno, či krb, zaujímavá tapeta na jednej stene, alebo dokonca veľký televízor.


Všetkého veľa škodí


Aj keď v minulosti obývacie steny zakryli celú jednu skutočnú stenu miestnosti, už dávno to neplatí. Nemusíte preto za každú cenu obývačku prepchať nábytkom, kľudne v nej nechajte aj voľné miesta. Samozrejme, v menších obývačkách toho miesta bude menej, takže neberte to až tak záväzne. Ak sa vám napríklad páčia kovové stojany na víno, kľudne si jeden do obývačky umiestnite.


A na záver treba vhodne zvoliť rôzne doplnky, či dekorácie. Áno aj v moderných minimalistických interiéroch majú svoje miesto. Veď určite nechcete, aby vaša obývacia izba vyzerala až príliš stroho. Zároveň sa však vrátime k spomínaným voľným miestam. Rovnako ako nemusíte v obývacej izbe všetko zapratať nábytkom, nemusíte to urobiť ani s doplnkami a dekoráciami. Pamätajte, že menej je častokrát viac.


Zdroj obrázka: Stock.adobe.com
Autor: bmak