Piatok, 3. máj 2024
Mimoriadne správy

Ako a prečo chrániť naše oči aj počas zimných dní?

 Futurino  20. január 2020  818  
Ako a prečo chrániť naše oči aj počas zimných dní?

Pri slovnom spojení slnečné okuliare sa takmer každému vynorí jediná predstava. Je ňou horúci letný deň preplnený slnečnými lúčmi. Väčšina z nás si spája potrebu nosenia slnečných okuliarov práve s letným obdobím, i keď by sme nemali v žiadnom prípade zabúdať na zimné mesiace.


Zima je už v plnom prúde a veľa z nás sa chystá na zimné prechádzky v prírode, lyžovačku, bežkovanie, sánkovačku alebo skialp. Väčšina z nás si v povinnej výbave nesie lyžiarske okuliare, mnohí však zabúdajú na slnečné okuliare. V prípade slnečných dní sú slnečné okuliare však oveľa potrebnejšie, ako si môžete myslieť.


Ukázalo sa, že zimné obdobie taktiež skrýva veľa zdravotných rizík pre naše oči. Sneh je počas zimy na jednej strane našim najväčším kamarátom, keďže nám umožňuje sa do sýtosti vyblázniť na svahoch počas zimných športov alebo sánkovačky. Zároveň sú to práve zasnežené svahy, ktoré zhoršujú účinky nebezpečného UV žiarenia zo slnka.


Prečo je slnko a sneh nebezpečná kombinácia?


Určite ste už počuli, že počas leta je potrebná ochrana očí kvôli UV žiareniu zo slnka. Počas zimných dní to funguje tak, že sneh je ako zrkadlo, ktoré odráža slnečné žiarenie naspäť do okolia a vytvára efekt oslnenia, ktorý určite sami dobre poznáte. Sneh dokáže dokonca odraziť až 80% UV energie zo slnečného žiarenia.


Tento efekt majú na svedomí molekuly vody v snehu, ktoré dokážu slnečné žiarenie efektívne od svojho povrchu odraziť. Je to rovnaký proces, ako keď sa slnečné žiarenie odráža od rieky, bazéna, mora počas leta.


Ako teda chrániť oči počas zimy?



  • Ak sa chystáte na lyžovačku alebo zimnú turistiku do vyššie položených zimných stredísk, určite si nezabudnite slnečné okuliare (napríklad slnečné okuliare Ray-Ban, Polaroid, Oakley, atď.).

  • Ak nosíte kontaktné šošovky a máte pocit suchých očí, mali by ste ich zvlhčovať kvapkami.

  • Detské oči sú veľmi citlivé, preto nezabúdajte nasadiť okuliare vašim milovaným ratolestiam.

  • Jedzte veľa potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, poprípade si ich doplňte výživovými doplnkami.

  • Dodržiavajte pitný režim a snažte sa vyhýbať kofeínu a alkoholu - tieto obľúbené nápoje zbytočné vysušujú vaše telo a taktiež vaše oči.

  • Ak sú vaše oči príliš vysušené z prekúrených priestorov, mali by ste skúsiť zvlhčovač vzduchu.


Vyššia nadmorská výška znamená vyššie riziko


Ak sa chystáte stráviť vašu ďalšiu lyžovačku vo vyššie položených zimných strediskách, mali by ste zbystriť pozornosť. Keď sa nachádzate vo vysokej nadmorskej výške (približne 3000 metrov n.m.), UV žiarenie môže byť aj o 35 - 45 % intenzívnejšie ako na úrovni hladiny mora.


Jednoducho povedané, čím je vyššia nadmorská výška, tým je žiarenie intenzívnejšie a tým viac škody môže napáchať. Intenzita UV žiarenia sa znižuje tým, ako sa svetlo približuje k Zemi a lúče sa rozptyľujú do priestoru.


Ak sa vaše oči rozhodnete nechrániť pred intenzívnym UV žiarením, vystavujete ich riziku fotogeratitídy, teda snežnej slepoty. Riziko poškodenia zraku je také isté, ako keď si v lete nenasadíte okuliare počas slnečného dňa, no k tomu sa pridáva pôsobenie chladu a silného vetra. Čiže vaše videnie môže byť dočasne rozmazané a môžete sa cítiť byť mierne oslepení.


Tento stav nie len otravný, môže byť aj veľmi nebezpečný. Je totiž spôsobený poškodením a spálením buniek v hornej vrstve oka. Ak sú vaše oči vystavané takýmto podmienkam dlhodobo, môže dôjsť k trvalému poškodeniu.