Streda, 16. júl 2025
Mimoriadne správy

Básnik obrazu Karol Plicka. Významná postava našej kultúry

 Milan Buno  18. marec 2025  229  
Básnik obrazu Karol Plicka. Významná postava našej kultúry

Karol Plicka sa narodil vo Viedni v roku 1894 českým rodičom, ale svojou prácou, znalosťou jazyka a celým srdcom bol aj Slovák a stal sa jednou z najvýznamnejších postáv našej národnej kultúry.


Od 7.februára si môžete v Slovenskom národnom múzeu v Martine pozrieť dlhodobú výstavu Karol Plicka: Obrazy zeme. Je to zatiaľ najväčšia a najkomplexnejšia prezentácia diela významného fotografa a filmára. Predstavuje viac ako 450 záberov z 20. – 60. rokov 20. storočia predovšetkým zo Slovenska, ale aj z Čiech a Moravy. Príroda, architektúra a najmä ľudia, ktorých na nich zachytil, sú hlavnými predstaviteľmi aj v jeho filmovej tvorbe.


Kto bol Karol Plicka?


Pôvodne učiteľ, vyštudovaný hudobník, huslista a úspešný zbormajster, od roku 1923 do roku 1939 ako aktívny spolupracovník Matice slovenskej zbieral na Slovensku (ale aj v Rumunsku, Rakúsku, na Ukrajine a inde) ľudové piesne. „Súčasne ako skúsený fotograf vytvoril tisícky snímok vidieckych mužov, žien a detí, zdokumentoval archaické ľudové zvyky a hry, ako kameraman a režisér postupne rozšíril svoje aktivity o filmové dokumenty, až po medzinárodný úspech legendárneho filmu Zem spieva,“ pripomína Peter Maráky v časopise Krásy Slovenska, ktorý sa venuje tejto významnej osobnosti. Časopis vychádza nepretržite od roku 1921 a prináša rôzne zaujímavosti, turistické tipy, novinky z cestovného ruchu, horolezectva, venuje sa ochrane prírody a tradíciám.


Z nakrúcania filmu Zem spieva


Karol Plicka vydal knihy o kultúre a pamiatkach Slovenska, Čiech a Moravy. Ako pedagóg Školy umeleckých remesiel v Bratislave a neskôr na Akadémii muzických umění v Prahe vyškolil prvú generáciu slovenských filmárov. Jeho rozsiahle dielo obsahuje okolo 40 tisíc notových záznamov piesní, tisíce negatívov fotografií, desiatky krátkometrážnych a dva celovečerné filmové dokumenty, desiatky obrazových aj detských rozprávkových kníh. Na Slovensko sa rád vracal až do vysokého veku. Po smrti v roku 1987 bol pochovaný na Národnom cintoríne v Martine.


Dokumenty o Plickovom fenomenálnom diele uchovávajú predovšetkým Slovenská národná knižnica a Slovenské národné múzeum (SNM) v Martine, a tiež Slovenský filmový ústav v Bratislave. Z ich fondov pripravilo SNM v Martine vo svojej hlavnej budove monumentálnu výstavu Karol Plicka: Obrazy zeme.


Plagát k výstave Karol Plicka Obrazy zeme


Návštevníci výstavy môžu na siedmich veľkorozmerných paneloch sledovať výber z vyše 150 vysoko kvalitných umeleckých fotografií, prostredníctvom viacerých obrazoviek si interaktívne voliť ďalších 300 fotosnímok ľudových odevov, zvykov, portrétov, kultúrnych pamiatok, krajinných obrazov (kurátorský výber z takmer päťtisíc snímok autorovej fotografickej pozostalosti v zbierke SNM) a dva nemé filmy – celovečerný Za Slovákmi od New Yorku po Mississippi a krátkometrážny Po horách, po dolách. Alebo si môžu vypočuť nahrávky 25 ľudových piesní z rôznych regiónov Slovenska.


Medzi exponátmi je originál Plickovej 35 mm filmovacej kamery zn. Šlechta s dreveným skladacím statívom, fotografické prístroje a optiky, cievkový nahrávací magnetofón, ale aj majstrove husle, ukážky ručných notových záznamov a ďalšie osobné predmety, ktoré vynikajúceho, ale skromného Plicku sprevádzali životom.


V pohodlí malého kinopriestoru si možno na veľkoplošnej obrazovke prezrieť celý slávny film Zem spieva a filmový dokument Plickovho najúspešnejšieho žiaka a nasledovateľa, etnografa a filmára Martina Slivku približujúci život a dielo umelca a vedca Karola Plicku.
„Priamo v priestore výstavy sa dá v útulnom prostredí improvizovanej bádateľne prelistovať a čítať kompletné knižné dielo veľkého majstra, medzi nimi reprezentatívne knihy o Prahe, Bratislave, Levoči, kultúre a prírode Československa, ktorých bol Plicka obdivovateľom aj vynikajúcim reprezentantom,“ dodáva autor v časopise Krásy Slovenska.


Autorkou scenára výstavy je dlhoročná kurátorka fotografickej zbierky SNM v Martine etnografka Daša Ferklová, autormi invenčného a elegantného výtvarno-priestorového a grafického riešenia je kolektív pod vedením skúseného dizajnéra Dušana Veverku.


Veľkolepo koncipovaná múzejná prezentácia na pomedzí výstavy a stálej expozície bude v Etnografickom múzeu Slovenského národného múzea v Martine na Malej hore prístupná najmenej do konca roka 2026.


Text a foto: Peter Maráky, Archív SNM Martin a Milena Kiripolská
Vážime si vaše súkromie!x

Táto webová stránka používa technológie ako napr. cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšiť Vašu prácu s našou stránkou. Tento nástroj tiež používame s cieľom merania výsledkov alebo zosúladenia obsahu našej stránky. Keďže si vážime vaše súkromie, touto cestou by sme vás chceli požiadať o povolenie na využívanie týchto technológií.