Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Slovensko má najmenej nezamestnaných od roku 1993. Čísla klesli podľa Tomáša na historické minimum – VIDEO
Webnoviny 20. máj 2025 344
20.5.2025 (SITA.sk) - Klesajúci trend nezamestnanosti na Slovensku pokračoval aj v apríli 2025, pričom všetky hlavné ukazovatele dosiahli historicky najnižšie hodnoty. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidovali na konci minulého mesiaca 161 337 uchádzačov o zamestnanie, čo je najmenej od januára 1993.
Najnižší podiel uchádzačov v produktívnom veku od roku 2021
Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku (PDU) dosiahol úroveň 3,71 percenta, najnižšiu od januára 2021, odkedy rezort práce tento ukazovateľ sleduje.
Miera nezamestnanosti počítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie klesla na 5,79 %, čo je najnižšia hodnota v modernej histórii Slovenska. Rovnako aj miera evidovanej nezamestnanosti, bývalý hlavný ukazovateľ rezortu práce, dosiahla najnižšiu úroveň od roku 1997, a to 4,83 percenta.
"Trend poklesu nezamestnanosti pokračuje a my robíme všetko pre to, aby pretrval. V záujme ekonomiky Slovenska a životnej úrovne jeho obyvateľov rozvíjame viacero národných projektov, v rámci ktorých efektívne podporujeme ľudí bez práce, ale aj zamestnávateľov. Zameriavame sa na podporu znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a vytváranie pracovných príležitostí v regiónoch," uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
Najnižšia nezamestnanosť bola v Bratislavskom kraji
Najnižší PDU v apríli tradične zaznamenal Bratislavský kraj (2,41 %), najvyšší Prešovský kraj (5,78 %). Najvýraznejší medzimesačný pokles evidoval Nitriansky kraj, kde PDU dosiahol 2,77 % a medzimesačne sa znížil o 0,07 percentuálneho bodu. V evidencii úradov práce bolo v apríli 36 125 uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov, čo je najmenej od roku 2012. Počet absolventov vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie klesol na 748, najnižšiu úroveň od januára 2013.
"V roku 2013 bol takmer každý štvrtý mladý človek do 29 rokov bez práce. V apríli tohto roka to bol každý siedmy. Mladí ľudia chcú mať svoj život vo vlastných rukách, aktívne zlepšovať svoju životnú situáciu a nebyť závislí na limitovanej podpore zo strany štátu. Je to veľmi pozitívny trend, ktorý je predpokladom pre vytváranie silnej a svojbytnej spoločnosti," uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.
Viac k témam: generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, minister práce, minister sociálnych vecí a rodiny SR, Nezamestnanosť, Sociálne, sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: SITA.sk - Slovensko má najmenej nezamestnaných od roku 1993. Čísla klesli podľa Tomáša na historické minimum – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile