Nedeľa, 5. júl 2026
Mimoriadne správy
- Európania v čase rastúcej geopolitickej neistoty čoraz viac vnímajú Úniu ako záruku stability
- Top foto dňa (4. júl 2026): Referendum 2026, plavba lodí a tibetské deti hrajú futbal
- Ruský súd poslal za mreže neonacistov, ktorí chceli zabiť hlavnú tvár kremeľskej propagandy
- Pri pobreží španielskej Costa Bravy bojujú s rozsiahlym lesným požiarom
- Litovský prezident presadzuje začlenenie krajiny do jadrového štítu NATO proti Rusku
Slovensko je podľa SARIO stále krajinou s dobrým investičným potenciálom
Webnoviny 21. august 2017 343
BRATISLAVA 21. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR počas prvého polroka 2017 asistovala pri 17 investičných projektoch.
V deviatich prípadoch ide o zriadenie nových prevádzok a v ôsmich prípadoch o expandujúce projekty. Projekty by mali na Slovensko priniesť viac ako 4 650 nových pracovných miest, pričom celková plánovaná výška investícií predstavuje podľa informácií zverejnených agentúrou 278 miliónov eur.
Investície s vyššou pridanou hodnotou
„Slovensko momentálne prežíva v oblasti investícií zlaté obdobie. Príchod renomovaných spoločností, často aj bez investičnej podpory štátu, je najlepší dôkaz, že máme stabilné a dobré podnikateľské prostredie. Slovensko prestáva byť montážnou dielňou, ale pribúdajú hodnotné investície sprevádzané vyspelou technológiou a výskumom. Aj do budúcnosti sa sústredíme najmä na podporu výskumu a vývoja a na investície do menej rozvinutých oblastí s vyššou mierou nezamestnanosti,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga.
Podľa generálneho riaditeľa SARIO Roberta Šimončiča výsledky za prvý polrok dokazujú, že Slovensko je stále atraktívnou krajinou, nielen pre nových investorov, ale aj pre tých etablovaných. „Darí sa nám získavať investície s vyššou pridanou hodnotou aj do regiónov s vyššou mierou nezamestnanosti,“ zhodnotil.
Projekty do regiónov s vyššou nezamestnanosťou
Ako ďalej agentúra uviedla, investori pochádzajú najmä z Nemecka a USA a tri projekty sú zo Slovenska. Značná časť investícií smeruje do regiónov s vyššou mierou nezamestnanosti. Takmer polovica uzavretých projektov smeruje do regiónov stredného a východného Slovenska. Investície sa budú realizovať vo všetkých krajoch Slovenska, vrátane Banskobystrického, Trnavského, Prešovského a Nitrianskeho kraja. Nové pracovné miesta budú vznikať najmä v sektoroch ako sú centrá služieb, výroba komponentov pre automobilový priemysel či spracovanie kovov.
SARIO zaznamenáva pokračujúci trend zvyšovania počtu projektov s vysokou pridanou hodnotou. Z ukončených projektov eviduje šesť projektov centier služieb, ide o IT centrá, projekčné kancelárie, či centrá podpory, ktoré spolu vytvoria pracovné miesta 600 vysokokvalifikovaným pracovníkom v rôznych častiach Slovenska.
Viac k témam: investície, Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu - SARIO, slovenská ekonomika, zahraniční investori
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko je podľa SARIO stále krajinou s dobrým investičným potenciálom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Elektrina pre Slovákov môže byť drahšia, vzrástli jej ceny na burzeNasledujúci článok
Rakúsko podporuje kolektívnu žalobu proti Volkswagenu
Nemecká prokuratúra pripísala sabotáž plynovodu Nord Stream ukrajinským štátnym orgánom
Jednoduché zbieranie bodov, prehľadnejšia aplikácia a výhody na mieru: Kaufland Card XTRA prináša XTRA bonusy
Chlapec vrazil v Thajsku autom do budhistického sprievodu, zahynulo deväť mníchov