Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Penta sa dohodla na predaji mäsokombinátu Mecom, kupuje ho jeden z lídrov na trhu
22.2.2021 (Webnoviny.sk) - Finančná skupina Penta sa dohodla na predaji spoločnosti Mecom Group. Táto skupina združuje mäsospracujúce podniky na Slovensku a v Maďarsku, vrátane najväčšieho slovenského mäsokombinátu v Humennom. Kupujúcim je jeden z lídrov svetového biznisu s mäsom, americká spoločnosť Smithfield Foods. Obe strany sa dohodli, že suma transakcie nebude zverejnená a jej ukončenie je predmetom súhlasu príslušných regulačných úradov na Slovensku a v Maďarsku. Penta o tom informovala v pondelok.
Transakcia prebehla medzi mäsiarskym holdingom Carnibona, ktorý patrí do skupiny Penta a spoločnosťou Smithfield Foods a jej podpísaním bol úspešne ukončený tender, v ktorom sa vo finále o skupinu Mecom uchádzali viacerí strategickí investori.
Zapadne do ich plánu rastu
„Som rád, že sa naše presvedčenie o kvalitnej výrobe a efektívnom manažmente skupiny Mecom potvrdilo veľkým záujmom zo strany popredných svetových hráčov v oblasti mäsospracujúceho priemyslu. Počas 13-tich rokov sme dokázali zo skupiny Mecom vytvoriť životaschopný holding pre spracovanie mäsa, ktorého silnú pozíciu na slovenskom a maďarskom trhu podčiarkujú vynikajúce hospodárske výsledky,“ povedal Marián Slivovič Partner v Penta Investments zodpovedný za aktivity skupiny v mäsopriemysle.
Oznámením o akvizícii skupiny Mecom posilňuje spoločnosť Smithfield Foods svoje portfólio značiek a pokračuje v investíciách do jej európskych prevádzok. „Skupina Mecom zapadne do nášho plánu rastu v Európe a doplní naše existujúce portfólio značiek,“ povedal výkonný viceprezident európskej divízie Smithfield Foods Luis Cerdan.
Dva závody na Slovensku
Mecom Group má na Slovensku dva mäsospracujúce závody, v Lučenci a Humennom. Spolu tu dokážu spracovať 5 000 ton mäsa mesačne. Dva menšie závody má aj v Maďarsku, závod v Szolnoku špecializujúci sa na výrobu salám s ušľachtilou plesňou dokáže spracovať 220 ton mäsa za mesiac.
Výrobný závod v meste Békescsaba produkuje mesačne 350 ton salám pod tradičnou značkou Csabai. Spoločnosť Mecom exportuje až 54 % svojej produkcie, jej najväčšie exportné trhy sú Maďarsko, Česko a Nemecko. V celej skupine pracuje viac ako 1 400 zamestnancov. Tržby Mecom Group dosiahli v roku 2020 hodnotu viac ako 138 mil. eur.
Zamestnávajú 14-tisíc ľudí v Európe
Smithfield Foods je americká potravinárska spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1936 v americkom meste Smitfield vo Virginii. Dnes zamestnáva 40-tisíc ľudí v Spojených štátoch a 14-tisíc ľudí v Európe. Firma sa stala jednou z popredných svetových vertikálne integrovaných mäsospracujúcich spoločností. Smithfield Foods má vo svojom portfóliu značky ako napríklad Smithfield, Eckrich and Nathan´s, Berlinki, Morliny a iné.
Penta je stredoeurópska investičná skupina, ktorá bola založená v roku 1994. Pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode a v realitnom developmente. Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac ako 46 000 ľudí a v roku 2019 dosiahla hodnota aktív skupiny 11,2 miliardy eur. Penta pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave a Varšave.
Viac k témam: mäso, Mecom, predaj
Zdroj: Webnoviny.sk - Penta sa dohodla na predaji mäsokombinátu Mecom, kupuje ho jeden z lídrov na trhu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová
Zelené slogany už nestačia: pravidlá pre udržateľnosť sa sprísňujú