Utorok, 23. apríl 2024
Mimoriadne správy

Na Slovensku pracuje viac ako stotisíc cudzincov, šesť z desiatich sú muži

 Webnoviny  25. február 2024  148  
Na Slovensku pracuje viac ako stotisíc cudzincov, šesť z desiatich sú muži

25.2.2024 (SITA.sk) - Za rok stúpol počet cudzincov pracujúcich na Slovensku o viac ako desaťtisíc. Na konci januára pracovalo u nás viac ako stotisíc cudzincov, pričom na konci januára minulého roka to bolo 90-tisíc.

Šesť z desiatich cudzincov pracujúcich u nás boli muži. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najpočetnejšou skupinou sú Ukrajinci


Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú stále Ukrajinci. Pracuje ich u nás takmer 40-tisíc, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o päťtisíc pracujúcich.

Druhou najpočetnejšou národnosťou, ktorá na Slovensku pracuje, sú Srbi, ktorých pracovalo u nás ku koncu januára takmer 9,5-tisíca.

Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo niečo viac ako sedemtisíc, nasledovali Česi so 6,5-tisícmi pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo takmer šesťtisíc.

Operátori a montéri strojov


Najviac cudzincov, takmer 36,4-tisíca pracuje na pozíciách operátor a montér strojov a zariadení. Druhou najpočetnejšou skupinou sú pomocníci a nekvalifikovaní pracovníci, ktorých bolo niečo viac ako 18-tisíc. Takmer 11-tisíc cudzincov u nás pracovalo ako špecialisti.

V obchode a službách pracuje 8,6-tisíca pracovníkov zo zahraničia. Na pozíciách ako sú zákonodarcovia či riadiaci pracovníci pracovalo 1 865 ľudí z krajín Európskej únie, najviac ich bolo z Českej republiky, Nemecka, Talianska a Rakúska.

Najviac zamestnaných cudzincov je v Bratislavskom kraji


Štyria z desiatich cudzincov na Slovensku pracovali ku koncu januára tohto roka v Bratislavskom kraji, bolo tu totiž zamestnaných 41-tisíc cudzincov.

Nasleduje Trnavský kraj, ktorý v rovnakom období zaevidoval viac ako 15-tisíc zamestnaných cudzincov. Na treťom mieste je Nitriansky kraj, ktorý vykázal 14,8-tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín.

Viac k témam: Cudzinci, Zamestnanci, zamestnávanie cudzincov
Zdroj: SITA.sk - Na Slovensku pracuje viac ako stotisíc cudzincov, šesť z desiatich sú muži © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.