

Slováci v roku 2024 utratili na hazardných hrách 24,2 miliardy eur, zatiaľ čo na výhrach im bolo vyplatených 22,8 miliardy eur.
Znamená to, že sa nám na Slovensku potichu mení situácia? Zvýšené stávkovanie býva indikátorom spoločenskej krízy, obzvlášť ak je spojené s nárastom patologického hráčstva či zadlžovania obyvateľstva. Čísla stúpajú odkedy sa v roku 2019 zmenili zákony regulujúce hazard. Na jednu stranu sa sprísnila prevádzka kamenných kasín, na druhú stranu sa uvoľnil priestor pre poskytovateľov online hazardných hier.
Tieto údaje predstavujú 10-percentný medziročný nárast v porovnaní s rokom 2023. Podobný vývoj zaznamenáva aj Česká republika, ktorá má legislatívu v oblasti hazardu veľmi podobnú tej slovenskej, a aj tam dochádza k výraznému presunu hrania z kamenných prevádzok do online prostredia. Na rozdiel od Slovákov však Česi prestávkovali len približne polovicu objemu ich štátneho rozpočtu, zatiaľ čo Slováci takmer celý – teda približne 24 miliárd eur. Zo štátnych číselných lotérií pritieklo do rozpočtu takmer 48 miliónov eur. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú zverejnil Úrad na reguláciu hazardných hier.
Podľa zverejnených štatistík zaznamenali kamenné kasína pokles vo všetkých sledovaných oblastiach. Hráči čoraz častejšie uprednostňujú hranie cez mobilné zariadenia a internet. K vysokému objemu stávok pravdepodobne prispeli aj významné športové podujatia, ako boli olympijské hry a Majstrovstvá sveta vo futbale. Online kasína si medziročne polepšili, keď ich príjmy vzrástli takmer o tretinu, čo potvrdzuje výrazný trend presunu hazardu do digitálneho priestoru. Napriek tomu sa v kamenných kasínach stále prehralo približne o 5 miliónov eur viac ako v online verziách, no tento rozdiel sa môže už v najbližšom roku zmeniť v prospech internetových hier.
V roku 2025 sa predpokladá, že viacero samospráv pristúpi k zákazu alebo sprísneniu podmienok pre prevádzkovanie hazardu na svojom území. Aktuálne je hranie zakázané v Bratislave a približne polovici krajských miest, čo viedlo k vzniku tzv. "dedinských kasín" – herní, ktoré vyrastajú v obciach v blízkosti väčších miest. Nejde už len o kasína a herne, tieto prevádzky bývajú spojené aj s inými službami, napríklad stravovacími a podobne. Riaditeľ Úradu na reguláciu hazardných hier zároveň avizoval pripravované legislatívne zmeny. Ako upozornil, na Slovensku pribúda prípadov nelegálneho hazardu. Napríklad v decembri polícia v Bratislave zaistila tri nepovolené kvízomaty a dvanásť výherných automatov.
Zhrnuté: Ľudia čoraz viac preferujú hranie cez internet, z pohodlia domova alebo mobilu, namiesto návštevy kamenných kasín. Stávkujú viac, za čo môže jednak inflácia, ale aj stav spoločnosti, ktorá málo investuje a málo sporí. Štátu digitalizácia kasín v zásade neprekáža – jeho príjmy sa tiež zvyšujú. Negatívne dopady sú na pleciach nižších inštitúcií. Online kasína sú dostupné dvadsaťštyri hodín denne, sú anonymné a často majú marketing na vysokej úrovni, čo môže viesť k častejšiemu hraniu a vyššiemu riziku vzniku závislosti.
Populárne články
Predchádzajúci článok
Slovenský e-commerce v druhom štvrťroku rástol, trh ovládli inteligentné prsteneNasledujúci článok
Práca v gastre láka, ale platy stále sklamú