Nedeľa, 24. október 2021
Slnečno  3,9 °C
Mimoriadne správy

Sonda BepiColombo prvýkrát obletela Merkúr, na Zem poslala fotografie (foto)

 Webnoviny   2. október 2021  86
Sonda BepiColombo prvýkrát obletela Merkúr, na Zem poslala fotografie (foto)

2.10.2021 (Webnoviny.sk) - Európsko-japonská sonda BepiColombo vykonala prvý prelet okolo planéty Merkúr a na Zem už poslala aj jeho prvú fotografiu. Čiernobiela snímka, ktorú zhotovila jedna z monitorovacích kamier stroja, podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zachytáva krátermi pokrytú severnú pologuľu Merkúra vrátane 166-kilometrov širokého krátera Lermontov.

Prvý zo šiestich preletov okolo planéty najbližšej Slnku sa uskutočnil v sobotu o 1:34 stredoeurópskeho času. BepiColombo okolo nej preletela vo vzdialenosti menej ako 200 kilometrov.

Sonda BepiColombo, ktorá je spoločným projektom ESA a japonskej vesmírnej agentúry (JAXA), odštartovala v roku 2018. Na svojej ceste k Merkúru raz obletela Zem a dvakrát Venušu. V roku 2025 by sa mala dostať na orbitu Merkúra a vypustiť dva orbitery zamerané na štúdium jadra planéty, procesov na jej povrchu aj jej magnetosféry.

Viac k témam: Merkúr, sonda BepiColombo
Zdroj: Webnoviny.sk - Sonda BepiColombo prvýkrát obletela Merkúr, na Zem poslala fotografie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.