Piatok, 23. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video)
3.7.2020 (Webnoviny.sk) - Archeológovia objavili pod vodou pri pobreží Austrálie aborigénske archeologické náleziská.
Sú to prvé potvrdené podvodné lokality súvisiace s pôvodnými obyvateľmi Austrálie a vedci predpokladajú, že by ich mohlo byť viac. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
Osady pohltila morská hladina
Austrálske pobrežie bolo kedysi o 160 kilometrov rozsiahlejšie, ako v súčasnosti. Mnohé osady vznikli koncom ľadovej doby na pevnine, no so stúpaním morskej hladiny napokon zmizli pod vodou, uvádza vo svojej štúdii, ktorá vyšla v žurnáli PLOS One, tím austrálskych vedcov.
Skupina vedená archeológom Jonathanom Benjaminom z Flinders University v Adelaide pri výskume využila pomoc potápačov, ktorí preskúmali dané miesta, aj viacero techník, ako napríklad letecké a podvodné diaľkové snímanie. Pri pobreží severozápadnej Austrálie narazili na dve náleziská.
Našli aj opracované kamenné nástroje
Prvé sa nachádza v oblasti mysu Bruguieres a skrývalo artefakty staré prinajmenšom 7 000 rokov. Na druhom nálezisku vo Flying Foam Passage objavili výskumníci artefakt starý až 8 500 rokov. Aj napriek tomu, že mnohé artefakty splynuli s morským životom, vedci dokázali identifikovať opracované kamenné nástroje.
Vedci vyzvali austrálsku vládu, aby prijala legislatívu, ktorá by zabezpečovala ochranu a správu aborigénskych lokalít pri pobreží. Výsledky ich štúdie podľa nich dokazujú užitočnosť prieskumných techník pri hľadaní podvodných archeologických nálezísk a tiež predstavujú ďalší krok vo výskume histórie ľudí na kontinente.
Viac k témam: archeológia, archeologický nález
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
dm spravila unikátny prieskum medzi Slovákmi: Ako sa staráme o naše zdravie a krásu?
Evidenčné listy dôchodkového poistenia treba predložiť do konca januára, uviedla Sociálna poisťovňa