Pondelok, 8. december 2025
Mimoriadne správy
- The Mirror: Na Ukrajine bolo pravdepodobne zabitých už viac ako pol milióna Rusov
- Nemci odrádzajú svojich občanov od vianočných trhov v Prahe. Číha tam smrteľné nebezpečenstvo, tvrdia
- Seniorka za volantom riešila padajúce veci v aute, skončila v rybníku
- Na ruské mesto Belgorod spadla ruská letecká bomba
- Rusko na Ukrajine za uplynulý týždeň stratilo viac ako 10-tisíc vojakov
Obloha prinesie padajúce hviezdy aj asteroid Phaeton, bude možné vidieť až 120 meteorov za hodinu
BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) - Slovenskej nočnej oblohe v tomto období opäť dominuje meteorický roj Geminidy, ktorý bude možné pozorovať až do 17. decembra.
Ako informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov, tohtoročné maximum nastane 14. decembra nadránom, keď bude možné za ideálnych podmienok vidieť až 120 meteorov, teda padajúcich hviezd za hodinu.
"Uvidíme teda najkrajší meteorický roj v tomto roku, najviac ich bude od polnoci až do svitania. Pred východom Slnka si ešte nenechajme ujsť pekné zoskupenie kosáčika Mesiaca s jasným Jupiterom a vpravo bude aj slabší červenkastý Mars a bielo-modrá Spika zo súhvezdia Panny," uviedol Rapavý.
Roj po prvý raz pozoroval R. P. Greg
Geminidy sú pomenované podľa súhvezdia Blíženci (Gemini), odkiaľ zdanlivo vylietavajú. Pre tento roj sú typické jasné, pomalé a niekedy pekne sfarbené meteory. U tých najjasnejších je často pozorovateľná stopa pripomínajúca kondenzačné pásy za lietadlami.
Tento roj po prvý raz pozoroval v roku 1862 R. P. Greg, odvtedy sa stal jedným z najsledovanejších rojov. Pozorovateľnosť Geminíd je ohraničená rokmi 1800 až 2100, teda koncom tohto storočia už tento roj pravdepodobne pozorovateľný nebude. Pôvod materského telesa Geminíd ostáva stále neznámy.
Asteroid Phaeton patrí do skupiny Apollo
Spolu s Geminidami bude možné na oblohe vidieť aj asteroid Phaeton, ktorý patrí do skupiny Apollo. Zo všetkých pomenovaných asteroidov sa na svojej dráhe dostáva k Slnku najbližšie, len 21 miliónov kilometrov.
Phaeton, nazývaný aj kamenná kométa, je teleso s priemerom päť kilometrov obiehajúce okolo Slnka po eliptickej dráhe s obežnou dobou 524 dní. V sobotu 16. decembra sa k Zemi priblíži na vzdialenosť 10,3 milióna kilometrov a bude viditeľný aj v menších ďalekohľadoch ako objekt s jasnosťou 11 magnitúd.
Viac k témam: asteroid Phaeton, Geminidy, padajúce hviezdy, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Obloha prinesie padajúce hviezdy aj asteroid Phaeton, bude možné vidieť až 120 meteorov za hodinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Kallasová: Washington je stále najväčším spojencom EÚ Sobota, 11:41 Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
Prieskum si posvietil na dôveryhodnosť politikov, Šimečka je na tom horšie ako Pellegrini