Utorok, 28. september 2021
Slnečno  16,9 °C
Mimoriadne správy

Mladá žena vďaka testu DNA zistila, že nie je dcérou svojich rodičov. V pôrodnici pred rokmi urobili chybu

 Webnoviny   7. september 2021  65
Mladá žena vďaka testu DNA zistila, že nie je dcérou svojich rodičov. V pôrodnici pred rokmi urobili chybu

7.9.2021 (Webnoviny.sk) - Španielske zdravotnícke úrady pripisujú vinu za výmenu detí v pôrodnici pred takmer dvadsiatimi rokmi „ľudskej chybe“.

Jedno z dievčat, ktoré v nemocnici odovzdali nesprávnym rodičom, náhodou vďaka testu DNA zistilo, že nie je dcérou svojich predpokladaných rodičov.

Vinníka nemajú


„Bola to ľudská chyba a my sme nedokázali zistiť, kto za ňu nesie zodpovednosť,“ vyjadrila sa počas utorkovej tlačovej konferencie Sara Alba, zdravotnícka šéfka španielskeho regiónu La Rioja.

„Systémy v tom čase boli iné a neboli natoľko zautomatizované ako dnes,“ poznamenala ďalej a zároveň uistila, že v súčasnosti už by sa to nemohlo stať.

Tlačová konferencia sa uskutočnila po tom, ako o výmene v utorok informovali miestne noviny.

Žena žiada odškodné


Novorodencov zamenili v nemocnici v La Rioje v roku 2002 po tom, ako sa narodili s päťhodinovým rozostupom. Obe dievčatá boli v inkubátoroch, pretože sa narodili s nízkou hmotnosťou.

V súčasnosti 19-ročná mladá žena, ktorá na zámenu prišla ako prvá, požaduje od miestnych úradov odškodné tri milióny eur.

Druhú ženu, ktorá tiež skončila u nesprávnych rodičov, už podľa novín o zámene informovali. Totožnosť ani jednej z nich nezverejnili.

Viac k témam: novorodenci, zámena detí
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladá žena vďaka testu DNA zistila, že nie je dcérou svojich rodičov. V pôrodnici pred rokmi urobili chybu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.