Utorok, 28. september 2021
Malá oblačnosť  15,5 °C
Mimoriadne správy

Extrémne dažde v západnej Európe pravdepodobne spôsobil zásah človeka, tvrdia vedci

 Webnoviny  25. august 2021  72
Extrémne dažde v západnej Európe pravdepodobne spôsobil zásah človeka, tvrdia vedci

25.8.2021 (Webnoviny.sk) - Vedci tvrdia, že silné dažďové zrážky, ktoré v júli vyvolali mohutné povodne v západnej Európe, sú pravdepodobne výsledkom zmeny klímy spôsobenej zásahom človeka. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Silné zrážky sú čoraz častejšie


Povodne v Belgicku, Nemecku a ďalších častiach „starého kontinentu“ si vyžiadali najmenej 220 obetí. Podľa vedcov globálne otepľovanie spôsobuje, že v západnej Európe sa takéto rozsiahle zrážky vyskytujú až deväťkrát častejšie.

Aby experti skutočne videli vplyv globálneho otepľovania, museli rozšíriť svoju analýzu a pozrieť sa na väčšiu časť západnej Európy, vrátane východného Francúzska, západného Nemecka, východného Belgicka, Holandska, Luxemburska a severného Švajčiarska.

Lejaky sa zintenzívnili o niekoľko percent


Tím vedcov zistil, že v tomto širokom regióne zmena klímy spôsobená ľuďmi zvýšila intenzitu dažďa a lejaky v tejto oblasti sú intenzívnejšie o 3 až 19 percent. Vedci tvrdia, že vzhľadom na súčasnú klímu, by také intenzívne zrážky, aké nastali v západnej Európe, očakávali na konkrétnom mieste raz za 400 rokov.

„Je ťažké analyzovať vplyv zmeny klímy na silné zrážky na veľmi lokálnych úrovniach, ale dopracovali sme sa k dôkazu, že v západnej Európe emisie skleníkových plynov spôsobujú väčšiu pravdepodobnosť takýchto udalostí,“ uviedla výskumníčka v oblasti klímy Sjoukje Philip.

Viac k témam: extrémne počasie, globálne otepľovanie, povodne, prívalové dažde, silné dažde
Zdroj: Webnoviny.sk - Extrémne dažde v západnej Európe pravdepodobne spôsobil zásah človeka, tvrdia vedci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.