Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Začal sa osemmesačný simulovaný pobyt na Marse
Webnoviny 20. január 2017 967
Ide už o piatu experimentálnu misiu v rámci projektu HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation). BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Na Havaji sa vo štvrtok začal vedecký experiment zameraný na simulovanie podmienok astronautov na planéte Mars. Šesť ľudí vstúpilo do špeciálnej kupoly umiestnenej na vrchole sopky Mauna Loa, kde strávia nasledujúcich osem mesiacov v izolácii.
Ide už o piatu experimentálnu misiu v rámci projektu HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation), ktorý organizuje University of Hawaii spoločne s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Informovali o tom predstavitelia Havajskej univerzity.
Experiment má pomôcť vedcom lepšie pochopiť výkony a správanie sa človeka počas dlhých vesmírnych misií, keďže NASA perspektívne plánuje let s ľudskou posádkou na 56 miliónov kilometrov vzdialenú červenú planétu. Cesta na Mars je dlhodobým cieľom amerického vesmírneho programu. Skupina dobrovoľníkov v zložení Laura Lark, Ansley Barnard, Samuel Payler, James Bevington, Joshua Ehrlich a Brian Ramos bude realizovať v teréne s rozlohou 365 metrov štvorcových geologické práce a základné každodenné úlohy.
Vrchol vulkánu Mauna Loa s malým množstvom vegetácie sa nachádza v nadmorskej výške 2500 metrov. Šestica nebude mať žiaden kontakt s okolitým svetom. Komunikácia s kontrolným tímom bude s oneskorením 20 minút, čo zodpovedá dĺžke prenosu rádiových vĺn zo Zeme na Mars.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Výšku Mount Everestu opätovne zmerajúNasledujúci článok
Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu
V Záhrebe protestovali tisícky ľudí, požadovali vyššie mzdy aj dôchodky
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile