Piatok, 21. jún 2024
Oblačno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Rusko na tretí pokus otestovalo novú raketu Angara-A5, prvý štart zrušili dve minúty pred odletom (foto)

 Webnoviny  11. apríl 2024  783  
Rusko na tretí pokus otestovalo novú raketu Angara-A5, prvý štart zrušili dve minúty pred odletom (foto)

11.4.2024 (SITA.sk) - Rusko na tretíkrát úspešne otestovalo novú ťažkú nosnú vesmírnu raketu Angara-A5. Raketa vzlietla z kozmodrómu Vostočnyj na Ďalekom východe.

Chyba v tlakovom systéme


Prvý pokus o štart v utorok zrušili dve minúty pred odletom po zaregistrovaní chyby v tlakovom systéme nádrže s oxidovadlom.

Druhý pokus o deň neskôr tiež zastavil automatický bezpečnostný systém, keď zistil chybu v kontrolnom mechanizme štartovania motora.

Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov uviedol, že tento problém bol pravdepodobne dôsledkom chybného programovania.

Majú nahradiť staršie rakety


Test je pre nosnú raketu Angara-A5 už štvrtý. Predošlé tri testy sa uskutočnili na kozmodróme Pleseck v severozápadnom Rusku.

Rakety Angara navrhli, aby nahradili staršie rakety Proton. Rovnako ako tie aj nová raketa je určená na vypustenie spravodajských a komunikačných satelitov na orbitu.

Viac k témam: Raketa Angara A5, Roskosmos
Zdroj: SITA.sk - Rusko na tretí pokus otestovalo novú raketu Angara-A5, prvý štart zrušili dve minúty pred odletom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.