Utorok, 16. júl 2024
Mimoriadne správy

Na čo nezabúdať pri starostlivosti o svoje auto?

 Seocentrum  28. jún 2024  143  
Na čo nezabúdať pri starostlivosti o svoje auto?

Aj keď nejakým spôsobom sa o svoje auto stará každý, rozhodne nie každý venuje svojmu autu dostatočnú starostlivosť. A aj tí (v tomto smere) príkladnejší z nás často zabúdajú na niektoré dôležité veci. Ktoré sú to?


Tlak v pneumatikách


Dôležitým úkonom, ktorý veľa vodičov absolútne ignoruje, je kontrola tlaku v pneumatikách. Iste, modernejšie automobily to robia samé, ale ak vaše auto nemá systém kontroly tlaku v pneumatikách, rozhodne by ste tento úkon mali pravidelne robiť „ručne“. Veď vám to zaberie len pár minút, ktoré za znížené riziko nehody a potreby využitia PZP rozhodne stoja.


Umytie podvozku


Umývanie karosérie je bežnou činnosťou v podstate každého majiteľa vozidla. Rovnako bežné však je zabúdanie na podvozok. Aj ten treba z času na čas umyť, minimálne po zime, ktorá dáva (nielen) podvozkom áut poriadne zabrať. Veď umývanie auta nemá byť len o častiach, ktoré vidieť.


Funkčnosť stieračov


Špeciálne sa teraz zameriame na predné sklo a výhľad z vozidla. O ten sa počas jazdy starajú stierače. Keď sú však už opotrebované, ich účinnosť klesá a aj keď ide o problém, ktorý sa ľahko ignoruje, pretože stierače nevyužívame počas jazdy vždy, rozhodne by sa nemal brať na ľahkú váhu. Môže sa vám to vypomstiť pri najbližšej búrke, či silnom daždi počas jazdy.


Stav interiéru


A čo umývanie interiéru? Iste, znečistený interiér neznižuje jazdné vlastnosti vozidla, ale rozhodne znižuje jeho hodnotu. Práve interiér vozidla často po rokoch prezradí, kto sa o svoje auto naozaj dôkladne staral. Neváhajte si preto zaobstarať kvalitnú autokozmetiku, napríklad hĺbkový prípravok na čistenie kože a ďalšie produkty a pravidelne ich používajte.


Čistota motora


Na záver prejdime k čistote motora. Nejdeme však hovoriť o umývaní motorového priestoru, ale o usadeninách, ktoré sa môžu tvoriť na rôznych jeho častiach. Prevenciou voči nim je tankovanie kvalitného paliva, ktoré obsahuje čistiace aditíva chrániace váš motor pred negatívnymi následkami, ktoré tvorba týchto usadenín môže mať.


Zdroj obrázka: Autor:
alfa27 / Stock.adobe.com