Streda, 8. február 2023
Jasno  -1,6 °C
Mimoriadne správy

Kvôli čomu sa oplatí chiptuning vášho auta?

 Seocentrum  22. december 2022  97
Kvôli čomu sa oplatí chiptuning vášho auta?

Je tu niekto, kto môže úprimne povedať, že vlastní dokonalé auto? Možno áno, ale väčšina zrejme dokáže hneď vymenovať pár vecí, ktoré by v ideálnom prípade od svojho auta chceli. A je jedno, či pôjde napríklad o vyšší výkon, alebo lepšiu spotrebu. Alebo chcete oboje?


Dajte si vyladiť riadiacu jednotku


Odpoveďou na túžbu po výkonnejšom a aj úspornejšom aute môže byť efektívny chiptuning. Čo to je a ako je možné, že dokáže priniesť zvýšenie výkonu a zároveň zníženie spotreby? To vám teraz prezradíme.


Začnime tým, čo riadi chod motora. Je to riadiaca jednotka. Tá v reálnom čase spracúva množstvo signálov z motora a pomocou nastavení vo svojom softvéri riadi funkcie ako vstrekovanie paliva, nastavenie zapaľovania, reguláciu otáčok, plniaceho tlaku, lambda reguláciu, či kontrolu emisií.


Optimalizácia parametrov tejto riadiacej jednotky je to, čo sa nazýva chiptuning. „Stačí“ upraviť údaje v jej čipe a je možné dosiahnuť zvýšenie výkonu a krútiaceho momentu až o 40 % a zároveň znížiť spotrebu o 15 %.


Chiptuning je výhodný pri kratších aj dlhších jazdách


Možno vám teraz napadlo, prečo takúto optimalizáciu nerobia už automobilky? Je to preto lebo pri výrobe treba robiť množstvo kompromisov, musia sa zohľadňovať rozdiely v kvalite paliva, poistné trendy a podobne. A tak sériové riadiace jednotky využívajú schopnosti motorov zhruba na 60 %.


Práve chiptuning je cesta k tomu, aby ste využili plný potenciál vášho motora. Benefitovať z neho budete tak pri každodennom dochádzaní do práce ako aj pri letnej ceste na dovolenku do Chorvátska.


Stále vám vŕta v hlave to zníženie spotreby zároveň so zvýšením výkonu? Po chiptuningu sa zvýši krútiaci moment pri čiastočnej záťaží, vďaka čomu klesne spotreba paliva. Rozhodne sa tak chiptuning oplatí.


Zdroj obrázka: Autor: Petr Smagin / Shutterstock.com