Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Zomrel Luboš Dobrovský, bývalý československý disident a minister obrany
30.1.2020 (Webnoviny.sk) - V Prahe vo štvrtok zomrel vo veku 87 rokov bývalý československý minister obrany a predtým známy disident Luboš Dobrovský. Informovala o tom Česká televízia.
"Bol mimoriadny predovšetkým svojou neústupčivosťou, do ktorej vkladal mimoriadnu energiu, ktorú mal od prírody a ktorú si udržal až takmer do konca. Bolo veľmi riskantné dostať sa s ním do nezhody alebo sa s ním prieť," zaspomínal si na svojho blízkeho spolupracovníka z porevolučných čias riaditeľ Knižnice Václava Havla Michael Žantovský.
V nemilosti komunistického režimu
Dobrovského otca zavraždili nacisti v koncentračnom tábore, pretože bol židovského pôvodu. Jeho matka seba a deti zachránila tak, že sa s ním formálne rozviedla.
Dobrovský najskôr v 50. rokoch krátko pôsobil ako učiteľ, od roku 1960 pracoval v Československom rozhlase, kde bol v rokoch 1967 a 1968 spravodajcom z Moskvy. Po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa sa podieľal na podzemnom vysielaní rozhlasu.
Následne sa dostal do nemilosti komunistického režimu a pracoval ako skladník, aj z tohto miesta ho však vyhodili po tom, čo podpísal Chartu 77. Až do Nežnej revolúcie v roku 1989 pracoval ako umývač výkladov a publikoval v samizdatových časopisoch.
Pri zrušení Varšavskej zmluvy
Po revolúcii bol najskôr námestníkom ministerstva zahraničných vecí a stál pri zrode Visegrádskej štvorky. Zaujímavosťou však je, že toto zoskupenie, ktoré funguje dodnes, Dobrovský v tom čase považoval len za dočasné riešenie, kým sa stredoeurópske krajiny začlenia na Západ.
V rokoch 1990 až 1992 bol Dobrovský československým ministrom obrany, v tejto funkcii bol napríklad aj pri zrušení Varšavskej zmluvy.
V rokoch 1992 až 1996 bol potom kancelárom československého a neskôr českého prezidenta Václava Havla a po roku 1996 pôsobil štyri roky ako český veľvyslanec v Rusku.
Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Luboš Dobrovský, bývalý československý disident a minister obrany © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Francúzsky súd oslobodil kardinála Barbarina odsúdeného za krytie zneužívania detí
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
dm spravila unikátny prieskum medzi Slovákmi: Ako sa staráme o naše zdravie a krásu?
USA porušujú medzinárodný poriadok a ohrozujú suverenitu Dánska, tvrdí Korčok – VIDEO