Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Zeman by uvítal, keby mal prezident právo navrhovať zákony
Webnoviny 13. marec 2017 713
PRAHA 13. marca (WebNoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman by uvítal, keby mala hlava štátu možnosť zákonodarnej iniciatívy. V ďalšom volebnom období by si chcel pozývať poslancov a senátorov, ktorí by zákony mohli predkladať zaňho. Český líder to povedal webovej stránke Blesk.cz.
Zeman, ktorý v piatok 10. marca oficiálne oznámil, že sa bude v nadchádzajúcom roku opäť uchádzať o prezidentský post, chce v prípade svojho zvolenia presadzovať povinnú volebnú účasť a možnosť voličov zostavovať si vlastné volebné kandidátky pre parlamentné aj krajské voľby.
Odporúčame:
Zeman bude opäť kandidovať za prezidenta, presvedčila ho “podpora verejnosti”
Zeman vysvetlil, že zákonodarnú iniciatívu stratili českí prezidenti v roku 1993, keď bola odobratá vtedajšiemu prezidentovi Václavovi Havlovi. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmietol rozšírenie právomocí prezidenta o spomínané predkladanie zákonov, pripomenula stanica Český rozhlas - Radio Praha, ktorá vysiela do zahraničia prevažne spravodajstvo z ČR.
Prezident Zeman pre portál denníka Blesk tiež povedal, že by si želal, aby po voľbách pokračovala koalícia hnutia ANO a sociálnych demokratov (ČSSD). Poznamenal však, že to závisí od výsledku volieb, a nie od prezidenta. Zeman tiež zopakoval, že takzvané bohumínske uznesenie, ktoré sociálnej demokracii zakazuje spoluprácu s komunistickou stranou (KSČM), pokladá za zastarané. Dodal, že o jeho zrušení by mal rozhodnúť stranícky zjazd.
Český líder ešte uviedol, že v novembri sa stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Viac k témam: Bohuslav Sobotka, Česká republika, hnutie ANO, Miloš Zeman
Zdroj: Webnoviny.sk - Zeman by uvítal, keby mal prezident právo navrhovať zákony © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Zatkli muža, ktorý pobodal nožom okoloidúceho vo FrankenthaleNasledujúci článok
Zrážka autobusu s pouličnými hudobníkmi si vyžiadala 38 mŕtvych
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO