Piatok, 24. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Za vraždou popredného jadrového vedca je Izrael, vyhlásil iránsky prezident Rúhání
Webnoviny 14. december 2020 621
14.12.2020 (Webnoviny.sk) - Iránsky prezident Hasan Rúhání v pondelok vyhlásil, že za zabitím popredného jadrového vedca Mohsena Fachrízádeha, ktorý v uplynulom desaťročí založil jadrový program tejto islamskej republiky, stojí Izrael.
Podľa 72-ročného štátnika sa "židovský štát" týmto snaží o rozpútanie vojny.
Lekári už vedca nezachránili
Izrael, ktorý je podozrivý z viacerých vrážd iránskych jadrových vedcov v ostatnom desaťročí, odmieta tieto tvrdenia komentovať.
Fachrízádeha zabili 27. novembra v meste Absard pri Teheráne. Vedec zomrel v miestnej nemocnici po tom, čo sa ho lekárom nepodarilo oživiť.
Vedec viedol program Nádej
Štátna televízia informovala, že Fachrízádeha napadli "ozbrojené teroristické zložky". Polooficiálna tlačová agentúra Fars zase uviedla, že svedkovia počuli výbuch a potom streľbu zo samopalu. Útok sa zameral na auto, v ktorom sa nachádzal vedec.
Fachrízádeh viedol takzvaný program Nádej. Izrael a západné štáty tvrdili, že to bola vojenská operácia zameraná na uskutočniteľnosť výroby jadrovej zbrane v Iráne. Teherán dlho tvrdí, že jeho jadrový program je mierový.
Viac k témam: jadrový program, zabitie vedca
Zdroj: Webnoviny.sk - Za vraždou popredného jadrového vedca je Izrael, vyhlásil iránsky prezident Rúhání © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Colný tranzit v EÚ sa digitalizuje, Slovensko zaviedlo systém NCTS P6
Fico by mohol vypustením „lex Beneš“ z Trestného zákona vyriešiť napätie v spoločnosti, tvrdí šéf Maďarskej aliancie Gubík
Boli príliš slobodné. A preto ich potrestali. Mrazivý historický román Hon na sestry