Pondelok, 24. august 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (23. august 2026): Automobilové preteky, autogramiáda, zosuv pôdy a súťaž humanoidov
- Nórsko venuje Kyjevu rekordných deväť miliárd dolárov, väčšina pomoci pôjde armáde
- V Iráne objavili obrovské zásoby plynu, vyťažiť by sa z nich mohlo viac ako 160 miliárd kubíkov
- Po požiari bytového domu vo Švajčiarsku našli ďalšie dve telá, počet obetí tak stúpol na štyri
- Tisíce ľudí vyšli do ulíc Štokholmu, aby upozornili na potrebu boja proti klimatickej kríze
Z obrazoviek zmizol aj kanál Híradó, maďarské verejnoprávne médiá sa ospravedlnili za roky propagandy
Webnoviny 8. júl 2026 153
8.7.2026 (SITA.sk) - Hlavný spravodajský program verejnoprávnej mediálnej skupiny MTVA prerušil vysielanie, vláda Pétera Magyara spustila reformu médií.
Maďarská verejnoprávna mediálna skupina MTVA dočasne prerušila vysielanie svojho hlavného spravodajského programu Híradó v rámci rozsiahlej reformy médií, ktorú po aprílových voľbách presadzuje vláda premiéra Pétera Magyara. Informoval o tom portál Telex.hu.
Namiesto spravodajstva sa na obrazovkách objavilo mimoriadne oznámenie: „Verejnoprávne médiá nemôžu klamať. Ospravedlňujeme sa, že sme to robili toľko rokov. Verejnoprávne médiá sa teraz transformujú, aby boli v budúcnosti nezávislé a dôveryhodné.
Spravodajstvo je dočasne pozastavené. Zostaňte s nami!“ Rovnaký odkaz sa objavil aj na portáli Hirado.hu.
Orbánova hlásna trúba
Híradó patrí medzi najznámejšie spravodajské relácie v krajine a dlhé roky tvoril jadro spravodajstva verejnoprávnej skupiny MTVA.
Počas vlády Viktora Orbána čelili verejnoprávne médiá opakovanej kritike opozície, novinárskych organizácií aj zahraničných pozorovateľov za údajnú jednostrannosť a zvýhodňovanie vládnej strany Fidesz.
Chce vyvážené informácie
Magyar ešte počas volebnej kampane avizoval, že spravodajstvo verejnoprávnych médií pozastaví dovtedy, kým nebude možné garantovať objektívne a vyvážené informovanie. Reforma MTVA je jedným z jeho kľúčových projektov po nástupe k moci.
Bývalý premiér Viktor Orbán označil kroky novej vlády za politický zásah do médií. Vláda naopak tvrdí, že cieľom zmien je obnoviť dôveru verejnosti a vytvoriť nezávislé verejnoprávne médiá po šestnástich rokoch vlády Fideszu.
Viac k témam: Maďarská vláda, Ospravedlnenie, Propaganda, Verejnoprávne médiá
Zdroj: SITA.sk - Z obrazoviek zmizol aj kanál Híradó, maďarské verejnoprávne médiá sa ospravedlnili za roky propagandy © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Tottenham dotiahol prestup Savinha z Manchestru City. Koľko za neho minul?
Piešťanské zábaly sa otvoria slávnostným sprievodom a odhalením plakety Diany Mórovej – FOTO
Pogačar je favoritom španielskej Vuelty, môže sa dostať medzi legendy