Pondelok, 3. október 2022
Mimoriadne správy

Výkonnosť v oblasti inovácií sa naďalej zlepšuje, Slovensko je hlboko pod priemerom Európskej únie

 Webnoviny  22. september 2022  27
Výkonnosť v oblasti inovácií sa naďalej zlepšuje, Slovensko je hlboko pod priemerom Európskej únie

22.9.2022 (Webnoviny.sk) - Inovačná výkonnosť Európskej únie (EÚ) vzrástla od roku 2015 približne o 10 percent. Vo štvrtkovej správe o tom informovala Európska komisia. Tá uviedla, že v porovnaní s vlaňajškom sa inovačná výkonnosť v tomto roku zlepšila v 19 členských štátoch EÚ a v ôsmich sa znížila.

Výkonnostné skupiny


Na základe výsledkov sa členské štáty delia do štyroch výkonnostných skupín - inovační lídri (výkon je nad 125 % priemeru EÚ), silní inovátori (100 % až 125 % priemeru EÚ), mierni inovátori (70 % až 100 % priemeru EÚ) a rozvíjajúci sa inovátori (pod 70 % priemeru EÚ).

Rozdelenie jednotlivých krajín


Najlepším hráčom v EÚ v tomto smere je naďalej Švédsko. Ďalšími lídrami v oblasti inovácií sú Belgicko, Dánsko, Fínsko a Holandsko. Do skupiny silných inovátorov patria Cyprus, Francúzsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko a Rakúsko. Miernymi inovátormi sú Česko, Estónsko, Grécko, Litva, Malta, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko. Slovensko patrí do skupiny rozvíjajúcich sa inovátorov spoločne s Bulharskom, Chorvátskom, Lotyšskom, Maďarskom, Poľskom a Rumunskom.

V porovnaní s priemerom EÚ majú globálni konkurenti ako Austrália, Kanada, Kórejská republika a Spojené štáty naďalej výkonnostnú výhodu oproti EÚ. Napriek tomu EÚ znížila rozdiel v porovnaní s týmito krajinami a od roku 2021 je v tomto smere lepšia ako Japonsko.

Viac k témam: Inovácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Výkonnosť v oblasti inovácií sa naďalej zlepšuje, Slovensko je hlboko pod priemerom Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.