Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Video: V Japonsku sa začala nová éra, na trón nastúpil cisár Naruhito
Webnoviny 1. máj 2019 707
TOKIO 1. mája (WebNoviny.sk) - Japonsko má nového cisára Naruhita. Na trón oficiálne nastúpil v utorok o polnoci. Jeho otec, 85-ročný bývalý cisár Akihito, len niekoľko hodín predtým vo svojom poslednom príhovore k národu oznámil svoju abdikáciu. V Japonsku sa zároveň začala nová éra Reiwa.
Naruhito je prvým cisárom, ktorý študoval v zahraničí, a tiež prvým, ktorý sa narodil po porážke Japonska v druhej svetovej vojne.
"Keď pomyslím na veľkú zodpovednosť, ktorú preberám, napĺňa ma to vážnosťou," uviedol 59-ročný Naruhito vo svojom prejave. "Úprimne sa modlím za šťastie ľudu a ďalší rozvoj krajiny, ako aj mier vo svete," dodal.
Akihito nastúpil na trón v roku 1989 po svojom otcovi Hirohitovi. Starý cisár abdikoval pre pokročilý vek aj podlomené zdravie. Išlo o prvú abdikáciu japonského cisára po viac než dvoch storočiach.
Viac k témam: cisár Akihito, japonský cisár
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Japonsku sa začala nová éra, na trón nastúpil cisár Naruhito © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO