Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Video: Premiér Trudeau sa pustil do Číny, trest smrti pre Kanaďana je podľa neho odvetou
Webnoviny 14. január 2019 735
PEKING 14. januára (WebNoviny.sk) - Kanadský premiér Justin Trudeau v pondelok nečakane ostro protestoval proti udeleniu trestu smrti pre Kanaďana Roberta Lloyda Schellenberga, ktorého chytili v Číne za údajné pašovanie drog.
Kanaďana zatkli už v roku 2014 a v roku 2016 ho odsúdili na 15-ročné väzenie, v pondelok však súd v meste Ta-lien v provincii Liao-ning preklasifikoval rozhodnutie na trest smrti. Nielen podľa kanadského premiéra ide o jasnú odvetu za to, že Kanada v decembri bezprecedentne zatkla vysokopostavenú predstaviteľku čínskej technologickej firmy Huawei Meng Wan-čou a zvažuje jej vydanie do Spojených štátov.
Kanadský premiér Trudeau v pondelok vyhlásil, že je "extrémne znepokojený - tak, ako by mali byť všetky krajiny sveta - tým, že Čína sa rozhodla svojvoľne narábať so svojím súdnym systémom, a tiež jej rozhodnutím nerešpektovať dlhoročné zvyklosti v oblasti diplomatickej imunity".
Tým premiér narážal najmä na zatknutie ďalšieho Kanaďana, Michaela Kovriga, bývalého diplomata, ktorého Čína tiež zatkla v odvete za zatknutie predstaviteľky firmy Huawei v Kanade.
V Číne medzičasom zatkli pod svojráznymi zámienkami aj ďalších Kanaďanov - podnikateľa Michaela Spavora či učiteľku Sarah McIver. Tá sa dostala do čínskeho väzenia za údajné problémy okolo jej pracovného povolenia. McIver Číňania po medzinárodnom tlaku koncom decembra prepustili.
Viac k témam: kanadský premiér, kritika, trest smrti
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Premiér Trudeau sa pustil do Číny, trest smrti pre Kanaďana je podľa neho odvetou © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO