Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Veľvyslanec spadol z 22. poschodia hotela
Webnoviny 30. september 2025 350
30.9.2025 (SITA.sk) - Juhoafrického veľvyslanca vo Francúzsku, ktorý v minulosti niekoľko rokov bol členom vlády, našli v utorok mŕtveho pred parížskym hotelom. Okno jeho izby bolo násilím otvorené. Nathi Mthethwa si „rezervoval izbu na 22. poschodí, ktorej zabezpečené okno bolo vylomené“, uviedla pre agentúru AFP kancelária parížskeho prokurátora.
Telo 58-ročného Mthethwu, ktorý bol blízkym spolupracovníkom bývalého juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu, našli „priamo pri hoteli“, dodala prokuratúra. Zdroj blízky prípadu, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že veľvyslanec trpel depresiami a jeho smrť mohla byť samovraždou. Začalo sa vyšetrovanie.
Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa označil jeho smrť za „okamih hlbokého smútku, v ktorom vláda a občania stoja po boku Mthethwovej rodiny“. Zmiznutie veľvyslanca v pondelok nahlásila jeho manželka, ktorá uviedla, že „večer od neho dostala znepokojujúcu správu“, konštatovala prokuratúra.
Mthethwa pôsobil ako minister umenia a kultúry Južnej Afriky v rokoch 2014 až 2019 a potom ako minister športu, umenia a kultúry do roku 2023, uvádza sa na webovej stránke juhoafrického veľvyslanectva vo Francúzsku. V rokoch 2009 až 2014 bol ministrom polície a v rokoch 2008 až 2009 ministrom bezpečnosti.
Zdroj: SITA.sk - Veľvyslanec spadol z 22. poschodia hotela © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ukrajinská raketa Neptun zasiahla ruský vojenský závod v Brianskej oblastiNasledujúci článok
Drony zničili radar ruského raketového systému S-400 na Kryme
Zamestnávateľov čaká od júla zásadná zmena, dotkne sa vysielania zamestnancov do zahraničia
Polícia zasahovala v Dunajskej Strede, detskú výživu podozrivú z kontaminácie stiahli z predaja
Litva a Lotyšsko nedovolia Ficovi preletieť cez ich územie pri lete do Moskvy, premiér hovorí, že si nájde inú trasu – VIDEO